12 مورد تجاوز جنسی به دختر و خانم های روانی در کشور

۲۴ قوس ۱۳۹۴

imagesمقام‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از تجاوز جنسی به دختر و خانم های که دارای مشکلات روانی هستند ابراز نگرانی کرده اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، کمیسیون حقوق بشر افغانستان طی سیزده سال گذشته دوازده مورد تجاوز جنسی بر دختران و زنان روانی را در کشور ثبت کرده است.

به گفته مقام‌های این کمیسیون، شماری از این دختران و زنان در نتیجه تجاوزهای جنسی حامله شده و در روی جاده‌ها ولادت کرده‌اند.

داکتر ثریا صبحرنگ از کمیشنران کمیسیون مستقل حقوق بشر، می‌گوید که این موارد در ولایات مختلف کشور ثبت شده این زنان و دختران به‌دلیل نبود خانه‌های امن و بی‌توجهی نهادهای مسئول دولتی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

به گفته صبحرنگ، چهار- پنج نفر دختر زیر هجده سال و هم‌چنین خانم‌هایی هستند که این‌ها مشکل روانی دارند و بر روی سرک آواره می‌گردند. چندتای از این‌ها علاوه براینکه مورد تجاوز جنسی مکرر قرار گرفته‌اند حتا حمل گرفته و بر روی سرک‌ها ولادت کرده‌اند.

تجاوز جنسی بر زنان و دختران از موارد جدی نقض حقوق بشر در افغانستان خوانده می‌شود، اما برای نخستین بار است که کمیسیون مستقل حقوق بشر از تجاوز جنسی و ولادت زنان و دخترانی که دارای مشکلات روانی هستند در روی جاده‌ها خبر می‌دهد.

در همین‌حال، دلبر نظری وزیر امور زنان، می‌گوید که دولت افغانستان برای حمایت از زنان و اجرای قطع‌نامه ۱۳۲۵ که دولت‌های عضو سازمان ملل متحد را مکلف می‌سازد تا برای تامین امنیت زنان بیشتر تلاش کنند، تعهد لازم را دارد.

افغانستان

تجاوز

جنسی

حقوق بشر

صبحرنگ


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed