افغانستان در بخش آزادی مطبوعات در میان 180 کشور، 120 است

۲۱ حمل ۱۳۹۶

ارگ ریاست جمهوری افغانستان گزارش فشرده ای از کارکردهای حکومت وحدت ملی را در تقویت آزادی بیان منتشر کرد که بر اساس آن افغانستان در میان 180 کشور جهان در بخش آزادی مطبوعات جایگاه 120 را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که حکومت وحدت ملی با درک درست از حقوق و آزادی‌های قانونی اتباع کشور همواره تلاش نموده است تا زمینه رشد و بهبود وضعیت آزادی بیان در کشور را مهیا بسازد.

حکومت وحدت ملی مطابق به مواد قانون اساسی کشور، آزادی بیان را مصئون از هرگونه تعرض می داند و بهبود فعالیت‌ها در این عرصه را از مسئولیت‌های اساسی خود می‌داند.

حکومت وحدت ملی در یک سال گذشته (۱۳۹۵) در مشورت با خبرنگاران و فعالان عرصه آزادی بیان در روند دسترسی به اطلاعات و ارائه معلومات دست آوردهای با اهمیتی داشته است.

براساس این گزارش با در نظرداشت ایجاد سهولت‌های کاری برای فعالان عرصه خبرنگاری، افغانستان در سال گذشته توانست در جدول شاخص آزادی مطبوعات صعود دوپله‌ی داشته باشد و درمیان 180 کشور، افغانستان درجایگاه ۱۲۰ قرار گرفته است.

همچنین تعدیل مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه‌های همگانی و خصوصی، در کمیته قوانین کابینه افغانستان. تعدیل این مقرره، هزینه ثبت و راجستر رسانه‌های خصوصی را تا ۹۰ درصد کاهش داده است.

براساس گزارش منتشر شده ارگ ریاست جمهوری با توجه به ایجاد رابطه دوطرفه میان حکومت و رسانه‌های کشور، سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که کمتر حکومتی در جهان به پیمانه حکومت افغانستان با رسانه‎ها همکار بوده است.

در ادامه این گزارش، در باره برگزاری ۱۵۶ کنفرانس خبری توسط سخنگویان حکومت در مرکز رسانه ها اشاره شده و حد اقل روزانه دفتر سخنگوی ریاست جمهوری ۱۰۰ تماس تلفنی، ایمیل و پیام از رسانه‌های داخلی و بین‌المللی را پاسخ داده است.

1395

آزادی مطبوعات

افغانستان

حکومت وحدت ملی

فعالیت ها

کارکرد ها

گزارش رسانه ای


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.