“آمریکایی‌ها بعد از شکست داعش در عراق تسلیحات جنگی خود را به افغانستان انتقال می‌دهند”

۱۸ دلو ۱۳۹۶

بعد از این‌که نخست وزیر عراق از طرح دولت این کشور برای کاهش «تدریجی» تعدادی از نیروهای ائتلاف آمریکایی موجود در عراق خبر داد، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که تسلیحات و تجهیزات نظامیان آمریکایی در حال خارج شدن از عراق و انتقال به افغانستان است.

طبق این گزارش، ده‌ها نظامی آمریکایی در یک هفته گذشته، با پروازهای روزانه، خاک عراق را ترک کرده‌اند؛ اما وزارت خارجه آمریکا و ائتلاف آمریکایی ساعاتی پس از انتشار این خبر، به صورت ضمنی آن را تکذیب کردند.

موضوع خروج یا ماندن نیروهای ائتلاف آمریکایی از عراق در این روزها یکی از مسایل داغ است که رسانه‌های به آن می‌پردازند.

به خصوص که آنکه وزارت خارجه آمریکا خروج قریب‎الوقوع نیروهای ائتلاف آمریکایی از عراق را رد کرده است.

در همین حال خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» روز دوشنبه به نقل از سعد الحدیثی سخنگوی دولت عراق اعلام کرد که وی عملیات خروج نیروهای آمریکایی را عراق را تائید کرده است.

همچنان واشنگتن اعلام کرده است که نیروهای آمریکایی قصد ندارند به زودی از عراق خارج شوند و ماموریت‎های نیروهای آمریکایی در عراق به آموزش نیروهای ارتش این کشور تغییر پیدا می‎کند.

این در حالیست که  حیدر العبادی نخست وزیر عراق سه‌شنبه شب (17دلو) بار دیگر به این بیانیه وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد و بر طرح بغداد برای کاهش تعداد نیروهای ائتلاف آمریکایی مستقر در عراق به شکل تدریجی در مرحله آینده تاکید کرده است.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق و فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور در 9 دسامبر 2017، پایان داعش در عراق و بازپس‌گیری سراسر این کشور را اعلام کرده بود.

با اعلام پایان داعش در عراق، برخی از گروه‌ها و  مقامات عراقی از جمله جریان صدر، عصائب اهل الحق و … خواستار پایان حضور نظامی نیروهای خارجی در این کشور شدند.

موج درخواستها برای خروج نظامیان آمریکایی با حمله جنگنده‎های آمریکایی در روز شنبه هفته پیش در منطقه «البغدادی» واقع در غرب استان «الانبار» و  کشته و زخمی شدن 20 عراقی تشدید شد.

 

 

 

آمریکا

افغانستان

تروریست

داعش

عراق


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.