پوتین: افغانستان را باید از نگاه مادی و معنوی حمایت کرد

۲۳ سنبله ۱۳۹۲

حامد کرزی رئیس جمهوری کشورو هیات همراه اش پس از اشتراک در سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای که در شهر بیشکک پایتخت قرغزستان برگزار گردیده بود، شام روز گذشته به کشور برگشت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای به اشتراک حامد کرزی رئیس جمهورکشورمان و سران کشور های عضو و ناظر این سازمان در شهر بیشکک پایتخت قرغزستان برگزار گردید.

 حامد کرزی، در این اجلاس در سخنرانی خویش ضمن تشکری از رئیس جمهور قرغزستان بخاطر میزبانی این اجلاس مهم گفت که ما متعهد هستیم تا روابط افغانستان را با سازمان همکاری های شانگهای هرچه بیشتر تقویت ببخشیده و با تمامی دول عضو این سازمان در جهت تحقق یک دیدگاه مشترک برای تامین صلح، امینت و رفاه، همکاری های سازندهء داشته باشیم.

رئیس جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه وحدت و امنیت افغانستان، عامل مهمی برای تامین وحدت و امنیت در تمامی کشور های منطقه محسوب می گردد، از سران کشور های عضو و ناظر سازمان همکاری های شانگهای خواست تا بخاطر منفعت منطقه با افغانستان در جهت تداوم، حفظ و توسعه دستآورد هایش و نیز بخاطر کمک در راستای برقراری صلح و امنیت در افغانستان همکاری کنند.

حامد کرزی از دستآورد های دولت افغانستان در عرصه های مختلف یاد آوری نموده گفت که  این دستآورد ها نمی گذارد افغانستان باردیگر به بدبختی های گذشته برگردد.

 رئیس جمهور به اشتراک کنندگان سازمان همکاری های شانگهای در رابطه به تهدید تروریزم گفت که با گذشت دوازده سال جنگ علیه تروریزم، این پدیده هنوز هم با گسترش بنیادگرایی و افراطیت، بمثابه تهدید جدی در برابر ما قرار دارد.

حامد کرزی افزود: با گسترش تروریزم در کشورهای منطقه، این پدیده  نه تنها  برای ثبات افغانستان و پاکستان بلکه برای امنیت منطقه و تمامی جهان، عواقب و پیامد های ناگواری را در قبال خواهد داشت.

رئیس جمهور با تاکید گفت که کشور های منطقه نباید توقع داشته باشند که سازمان ناتو، آیساف و یا ایالات متحده امریکا منطقه ما را از تهدید تروریزم و افراطیت نجات خواهد داد بلکه باید درک کنیم که مبارزه علیه تروریزم و افراطیت در منطقه  اساساً مسوولیت مشترک همهء ماست.

  رئیس جمهور در این سخنرانی با اشاره بر اینکه افغانستان در جبهه مقدم جنگ علیه تروریزم قرار دارد، گفت این کشوردر برابر گروه های تروریستی بشمول تحریک اسلامی ازبکستان، تحریک اسلامی ترکستان شرقی، طالبان پنجابی، لشکر طیبه و شورشیان چیچنی که میخواهند از آن بمثابه معبری برای اجرای فعالیت های تروریستی شان در منطقه استفاده کنند، مانع واقع شده است.

رئیس جمهور گفت که مردم افغانستان از عملکرد تروریستان رنج می کشند و بخاطر دفاع از کشور و همسایه های خویش، بهای سنگینی می پردازند.

حامد کرزی خاطر نشان کرد که تنها زمانی میتوانیم تروریزم و افراطیت در حال گسترش را شکست دهیم که همکاری صادقانه در منطقه، بخصوص بین افغانستان و پاکستان صورت گیرد. همچنان موفقیت در این راستا به حمایت خاص تمامی کشور های حاضر در این اجلاس، بستگی دارد.

حامد کرزی در رابطه به مبارزه علیه مواد مخدر گفت: ما معتقد هستیم که مجادله با این تهدید ویرانگر، مستلزم روش جامع در تمامی سطوح با تمرکز بیشتر روی کاهش تقاضای مواد مخدر، کنترول مواد اولیه کیمیاوی، انسداد راه های مصؤن انتقال محموله های قاچاق مواد مخدر و تامین معیشت بدیل، می باشد.

رئیس جمهور در مورد نگرانی های کشور های منطقه پس از خروج نیروهای بین المللی گفت که ما در سفر خویش به سوی تامین صلح و رفاه  در کشور ثابت قدم بوده، امیدوار هستیم که دول عضو سازمان همکاری های شانگهای ما را در این سفر همراهی  کرده و در جهت رفتن به سال ۲۰۱۴ و پس از آن، همکاری نمایند.

حامد کرزی در مورد انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی گفت: باور ما اینست که موفقیت این انتخابات نه تنها دستآورد های تاریخی دوازده سال گذشته ما را حفظ می کند، بلکه زمینه آنرا نیز مساعد  می سازد تا کشور ما بدون دشواری وارد “دهه تحول” شود.

وی با تاکید بر اینکه در مصالحه با طالبان باز است، در رابطه به نقش پاکستان در پروسه صلح افغانستان گفت: پاکستان میتواند نقش مهمی را در روند صلح ادا نماید و امیدوار هستیم که حکومت جدید آن کشور به رهبری جلالتمآب صدراعظم نواز شریف ، نقش سازنده ای را در این راستا ایفا کند.

کرزی در مورد موافقتنامه های همکاری میان افغانستان و شماری از کشور ها گفت که این موافقت نامه ها هیچگاه تهدیدی را متوجه کشورهای همسایه و یا کشور های دیگر نخواهد ساخت و افغانستان به آن اجازه نمی دهد.

رئیس جمهور گفت که افغانستان ممکن با کشور های مختلف از سراسر جهان روابط دوستانه داشته باشیم، اما ما افغانها میدانیم که امنیت و رفاه حقیقی ما اساساً به منطقه ای وابسته است که جز آن بشمار میرویم.

حامد کرزی تصریح کرد که افغانستان همواره مشوق توسعه همگرایی منطقوی از طریق تعمیم ابتکارات همکاری های اقتصادی و پروژه های زیربنایی منطقوی می باشد.

رئیس جمهور گفت که دیدگاه ما برای آینده افغانستان نه تنها ایجاد یک آینده بهتر، مصؤن و مرفه برای افغانهاست بلکه ایجاد افغانستانی نیز است که همکار صمیمی، موثر و قابل اعتماد برای منطقه و کشور های همسایه ما باشد.

با این حال ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خطاب به اعضای سازمان شانگهای گفت که برای ما لازم است تا افغانستان را از نگاه مادی و معنوی حمایت نماییم.

 

آقای پوتین در بیانیه اش گفت که ما از همکاری سازمان های امنیتی در چارچوب سازمان همکاری های شانگهای به منظور مبارزه با جدایی طلبی، افراط گرایی و تروریزم حمایت می کنیم.

 وی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان مسئولیت تامین امنیت کشور شانرا به دوش می گیرند و همکاران افغان ما در خصوص تامین امنیت کشور شان بسیار جدی هستند.

همچنین در این اجلاس  شی جین پینگ رئیس جمهور چین گفت که افغانستان به عنوان کشور ناظر در سازمان شانگهای بر ثبات و امنیت منطقه تاثیر می گذارد، این سازمان باید در نقش بیشتری را در مسئله افغانستان ایفا نماید.

 وی گفت که به منظور کمک به صلح و آرامش در افغانستان از پروسهء صلح و آشتی این کشورحمایت می کند.

 در پایان سیزدهمین اجلاس شانگهای فیصله صورت گرفت تا چهاردهمین اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای در شهر دوشبنه پایتخت تاجیکستان برگزار گردد.

 سازمان همکاری های شانگهای که یکی از مهمترین سازمان های منطقوی می باشد، در سال 2001 میلادی توسط رهبران کشور های چین، روسیه، قزاقستان،  قرغزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس گردید و افغانستان در سال 2012 عضویت ناظر این سازمان را کسب نمود.

در این سازمان بر علاوه افغانستان، کشور های مغولستان، ایران، هند و پاکستان اعضای ناظر این سازمان می باشند.

اجلاس

افغانستان

پوتین

تروریزم

چین

شانگهای

کرزی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.