پنج ماه به وعده حکومت مانده؛ انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد؟

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی را « ۱۶ سرطان» سال ۱۳۹۷ اعلام کرده است اما با وضعیت که در حکومت جریان دارد هیچ کس امیدی به برگزاری انتخابات در این تاریخ را ندارند.

پروسه‌های که باید تا شروع انتخابات انجام شود بیشتر از ۵ ماه طول می‌کشد و این وعده حکومت هم شبیه دیگر وعده هایش به باد فراموشی سپرده خواهد شد و اگر این کار شود مردم بیشتر به این حکومت بی باور خواهند شد.

جدا از این که پروسه‌های برای برگذاری انتخابات باقی مانده است، کمیسیون انتخابات هم دچار اختلافات شدید داخلی است و هنوز بعد از برکناری رییس کمیسیون انتخابات تا حال معضله تعیین رییس جدید حل نشده است.

حکومت وحدت ملی افغانستان که خودش یک حکومت توافقی برای دوسال بود و حال که تقریباً سه سال از عمر این حکومت می‌گذرد و تا هنوز نتوانسته اند به مواد توافق‌نامه جامه عمل بپوشانند به این بخش نیز رسیدگی کرده نمی‌توانند.

صلاح الدین ربانی رییس حزب جمعیت و وزیر خارجه افغانستان در همایشی که بخاطر هفته شهید در بدخشان گرفته شده بود برای برگزاری انتخابات پارلمانی امیدواری نداشتند.

همچنان فضل احمد معنوی رییس پشین کمیسیون انتخابات بارها در رسانه ها گفته است که امیدواری برای برگزاری انتخابات ندارند.

این در حالیست که پارلمان چند سال می‌شود که به صورت بدون داشتن هیچ نوع مشروعیتی به کار خود ادامه میدهد و فرمان‌های تقنینی رییس جمهور را گاهی رد می‌کنند و گاهی هم تایید می‌کنند.

همچنان چند ماه قبل سندهای مبنی بر اختلاس در پارلمان به رسانه‌ها درز کرده بود که این موضوع هم بدون پی‌گیری خاتمه یافت.

ناگفته نباید گذاشت که میزان بیکاری، فقر، ناامنی نسبت به هر سال دیگر بالا رفته است.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *