لغو کمک مالی امریکا برای نظرسنجی انتخابات افغانستان

۱۲ دلو ۱۳۹۲

مقام‌های دولت امریکا اعلام کردند، واشنگتن کمک مالی برای برگزاری نظرسنجی‌ها درباره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، یکی از سخنگویان گروه دموکراسی بین‌الملل که توسط دولت امریکا حمایت مالی می‌شود، اعلام کرد که این گروه و سایر سازمان‌های مشابه تصمیم گرفته بودند تا نظرسنجی‌هایی را همزمان با اینکه دولت افغانستان خود را برای انتخابات حمل 1393آماده می‌کند، برگزار کنند.

سفارت امریکا در کابل نیز بعدا لغو حمایت مالی برای برگزاری این نظرسنجی‌ها را تایید کرد و سخنگوی این سفارتخانه گفت: اظهار نظرها از سوی برخی از مقام‌های انتخاباتی و کاندیداهای این انتخابات بیانگر این است که احتمال این مسئله که نتایج انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان با دخالت همراه باشد، وجود دارد.

بنابراین برای جلوگیری از وقوع چنین رویدادی هر چند بی‌پایه و اساس باشد، ما تصمیم گرفته‌ایم تا تامین مالی برای برگزاری نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را لغو کنیم.

لغو این کمک مالی پس از آن صورت گرفت که روابط میان امریکا و افغانستان در پی امتناع رئیس‌جمهور کرزی،‌ در امضای معاهده دوجانبه برای باقی ماندن نیروهای امریکایی در کشور پس از ۲۰۱۴ تیره و تار شده است.

محمد عطا، مدیر برنامه‌ریزی گروه دموکراسی بین‌الملل اعلام کرد، این گروه تصمیم گرفته که سه دور نظرسنجی برگزار کند و اولین نتایج در دسامبر ۲۰۱۳ منتشر شد اما یافته‌های آن مبنی بر احتمال تلاش امریکا برای دخالت و دست بردن در نتایج این انتخابات در افغانستان بوده است.

وی افزود: آژانس‌های معدودی هستند که مسئول برگزاری این نظرسنجی‌ها بودند اما همه ‌آنها برگزاری این نظرسنجی‌ها را لغو کردند.

سخنگوی ریاست جمهوری نیز اعلام کرد که واشنگتن ممکن است تلاش کند تا از این نظرسنجی‌ها به عنوان ابزاری برای تاثیر گذاشتن بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ استفاده کند.

نظرسنجی نخست گروه دموکراسی بین‌الملل نشان داد که اشرف غنی، وزیر اقتصاد سابق کشور و عبدالله عبدالله، ‌وزیر امور خارجه سابق رقیب اصلی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹ کرزی، جزو پیشروها در انتخابات سال جاری میلادی هستند.

 

افغانستان

امریکا

انتخابات

ریاست جمهوری

کمک مابلی

نظرسنجی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.