دیدار معین اداری وزارت خارجه با سفیر ترکیه در کابل

۲۶ سنبله ۱۳۹۳

عصر روز سه شنبه عتیق الله عاطف مل معین اداری وزارت امورخارجه افغانستان، با اسماعیل آراماز، سفیر ترکیه مقیم کابل ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، معین اداری وزارت امور خارجه، تصویب کابینه جدید ترکیه از جانب پارلمان آن کشور را به سفیر ترکیه تبریک گفت و از همکاری و مساعدت های کشور ترکیه در بازسازی افغانستان طی ۱۳ سال گذشته، سعی و تلاش صادقانه و صمیمانه آن کشور در تأمین صلح و نقش فعال جمهوری ترکیه در نشست های مهم راجع به صلح و تقویت همکاری های اقتصادی و سیاسی با افغانستان سپاسگزاری نمود.

هدف مهم این دیدار موضوع عدم همکاری در مورد سهولت لیلیه برای 501 محصل افغان در آن کشور بود.

عاطفمل افزود: “ما امیدواریم جمهوری ترکیه کمک های خویش را در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ادامه داده و به مورد افزایش بورسیه های تحصیلی برای محصلین و فراهم آوری تسهیلات بیشتر برای محصلین افغان در آن کشور و رفع محدودیت ها در بخش صدور ویزا برای افغان ها نیز، همکاری نماید و در مورد مشکل 501 محصل افغان که قبلاً کشور ترکیه در مورد تهیه و فراهم آوری در بدل فیس معین که از جانب دولت افغانستان تادیه می گردد، مقامات محترم و ذیربط تجدید نظر نموده و در ضمن به همکاری های دوستانه و همیشگی خویش ادامه دهد.

عاطفمل مشکل یادشده را که قرار است برای سال های 2014 و 2015، محصلین متذکره افغان جهت فراگیری تحصیلات عالی به ترکیه بروند، یادآوری نمود.

در همین حال سفیر ترکیه میگوید: به سبب افزایش 25 فیصد تقاضای محصلین داخلی برای فراگیری تحصیلات عالی در آن کشور و همچنان 25 فیصد درخواستی های محصلین کشورهای دیگر جهان نیز از ترکیه- از فراهم آوری سهولت خوابگاه به محصلین افغان که پول شان را نیز افغانها تادیه می نماید، معذرت میخواهیم و تذکر داد که بعد از این مسؤولیت فراهم آوری لیلیه در آن کشور را باید افغانها به عهده گیرند.

آقای آراماز افزود: جمهوری ترکیه نیز افغانستان را دوست خوب خویش دانسته و برای همکاری ها با این کشور در ساحات مختلف به خصوص اعمار پوهنتون مشترک افغان- ترک تحت عنوان مولانا جلال الدین بلخی در افغانستان، تجهیز شفاخانه آتاترک و همچنان علی آباد در کابل تعهد دوامدار دارد.

آقای آراماز تعهد نمود که سفارت آن کشور مقیم کابل تلاش می ورزد تا در راستای رفع محدودیت ویزا برای شهروندان افغان تلاش همه جانبه انجام داده و با مقامات آن کشور در میان گذارد.

سفیر ترکیه وعده نمود تا موضوع پذیریش 501 محصل افغان در لیلیه های آن کشور با مقامات کشور خویش شریک ساخته از نتیجه به زودی مقامات افغان را در جریان قرار دهد.

دیدار،

سفیر ترکیه ،

معین اداری،

وزارت خارجه


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.