تلاش برای بازسازی گذرگاه سالنگ، در هفته دو روز و سه شب به روی ترافیک مسدود است

وزارت فواید عامه کشور می گوید شاهراه سالنگ تا دو ماه آینده هر هفته دو روز و سه شب بر روی ترافیک مسدود خواهد بود، آغاز قیرریزی این تونل دلیل اصلی مسدود شدن این مسیر خوانده شده است.
به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، جاده ای که از تونل سالنگ می گذرد در سال های اخیر تخریب شده و مسافران ساعت ها در این مسیر انتظار می کشند.
گذرگاه سالنگ ولایت های جنوبی و کابل پایتخت را به نه ولایت شمال افغانستان وصل می کند و در صورت مسدود شدن این شاهراه، بدیل مناسبی برای عبور وسایط نقلیه وجود ندارد.
 مسیر “دره شکاری” و “پل دوشی” یگانه مسیر دیگر برای رفتن به شمال افغانستان است، اما این جاده در برخی مناطق ناهموار و دشوار گذر است.
انجنیر احمدشاه وحید، معین وزارت فواید عامه می گوید: از تاریخ ۲۴ سرطان  مسیر سالنگ برروی ترافیک مسدود خواهد بود و کار در تونل دو روز و سه شب ادامه خواهد یافت.»
آقای وحید گفت در مدت دو ماه آینده هر هفته از۱۲ شب یک شنبه تا ۶ بامداد روز چهارشنبه گذرگاه سالنگ شب و روز مسدود است، به این ترتیب وسایط نقلیه می توانند فقط در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه، از شاهراه سالنگ عبور کنند.
قرار است شش کیلومتر این شاهراه که تونل سالنگ نیز شامل آن است در مدت یک هفته قیرریزی شود، مسئولان این وزارت می گویند افرادی که مریض عاجل داشته باشند، می توانند مریضان خود را از این ۶ کیلومتر زیر کار، با وسایط شرکت سرک سازی انتقال دهند.
کار بازسازی تونل سالنگ از سه ماه پیش آغاز شده، ولی پیش از این وزارت فواید عامه شبانه در این مسیر کار می کرد، هزینه بازسازی این تونل از سوی نیروی بین المللی همکاری امنیتی (آیساف) پرداخته می شود.
 معین وزارت فواید عامه گفت بازسازی کامل شاهراه سالنگ به بودجه هنگفتی نیاز دارد و در حال حاضر این وزارت توانایی مالی این کار را ندارد.
آقای وحید افزود که بازسازی کامل شاهراه سالنگ در صورتی امکان دارد که مسیر بدیل برای آن وجود داشته باشد، زیرا در حال حاضر سالنگ یگانه گذرگاه بین شمال و جنوب افغانستان است.
شاهراه سالنگ در سال های اول حکومت آقای کرزی بازسازی شد، اما حالا این مسیر دوباره تخریب شده است، وزارت فواید عامه می گوید شاهراه ها باید پس از هر پنج سال دوباره ترمیم شوند ولی این وزارت بودجه کافی در اختیار ندارد.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *