برتانیا از پروسه صلح افغانستان؛ به رهبری افغانها حمایت می کند

دوید کامرون صدراعظم انگلیس ظهر امروز (شنبه ۸ سرطان) بعد از بازدید از نیروهای نظامی اش در ولایت هلمند به کابل آمد و در یک نشست مشترک خبری با رئیس جمهور کرزی اشتراک نمود.

به گزارش خبرگزاری خاور میانه، آقای کامرون در این نشست خبری گفت: افغانستان دیگر جای تروریزم نیست بلکه این کشور آینده صلح آمیز را در پیش رو دارد.

وی گفت: در نشستی که با آقای کرزی در ارگ ریاست جمهوری داشته روی موضوعات مختلف از جمله پروسه صلح به رهبری افغانستان، خروج نیروهای خارجی بعد از سال ۲۰۱۴ و ادامه کمک های جامعه و بخصوص برتانیا در افغانستان گفتگو کرده اند.

آقای کامرون گفت: در سفر که به ولایت هلمند داشتم دیدم که نیروهای نظامی افغانستان با القاعده در جنگ هستند و این نیروهای افغانی هستند که مسئولیت تامین امنیت ۲۷ میلیون افغان را عهده دار شده و تمامی عملیات های نظامی را مستقیما رهبری می کند.

وی افزود؛ آنچه قابل یاد آوری است این است که یازده سال قبل هیچ مکتبی در هلمند وجود نداشت اما در این ولایت ۱۳۰ هزار دانش آموز به مکتب میروند و ۸۰ در صد مردم به خدمات صحی دسترسی دارند.

صدراعظم برتانیا خاطرنشان ساخت که حال مردم افغانستان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی شان آمادگی می گیرند و با این همه پیشترفت های مردم افغانستان،طالبان نمیتوانند که با ترور و دهشت افگنی به جای برسند و مانع صلح و ثبات در این کشور شوند.

وی افزود کشورش از مذاکرات به رهبری افغانها حمایت می کند و این مصالحه بخاطر آوردن امنیت در افغانستان است و هیچ کس و گروهی نمیتواند به آن مداخله نمایند و این پروسه کاملا افغانی باشد.

این مقام مسئول تاکید کرد که انتخابات آینده در افغانستان فرصت خوبی برای مردم این کشور است و آنچه کشورش در توان دارد از  آوردن پروسه حکومت داری خوب در این کشور حمایت میکند، و بعد از سال ۲۰۱۴ نیز برتانیا در بخش حاکمیت قانون، رشد حکومتداری سالم، روند بازسازی و آموزش نیروهای نظامی افغانستان به حمایت خویش ادامه خواهد داد.

وی گفت: برتانیا با کشور پاکستان روابط خوب دارد  از سویی هم روابط پاکستان با افغانستان نیز خوب است اما روی مسایل پیش آمده صحبت خواهیم کرد و روابط میان دو کشور افغانستنان و پاکستان بهبود پیدا می کند و مطمعین هستم این روابط به خوبی پیش خواهد رفت.

آقای دیود کامرون تاکید کرد که ما نمیخواهیم که افغانستان یک بار دیگر به پایگاه تروریزم مبدل شود و ما در کنار آموزش نظامی در افغانستان روی پروسه سیاسی هم کار خواهیم کرد و ما در حال حاضر ۱۳۰ پایگاه نظامی در افغانستان داریم که به ده پایگاه کاهش می کند و در نهایت چهار پایگاه د راین کشور باقی خواهد ماند.

وی افزود ما از هر گونه پروسه سیاسی صلح به رهبری افغانستان حمایت میکنم و مطمعین هستیم که امروز نیروهای نظامی افغانستان توانمندی تامین امنیت کشورشان را دارند.

در همین حال رئیس جمهور کرزی گفت: حمله به ارگ  ریاست جمهوری ما را از صلح باز نخواهد ماند

کرزی گفت: از شش ماه به این طرف ازسوی  برخی از کشور ها موضوع ایجاد حکومت ملوک الطوایفی مطرح شده اما برخی از کشورها از جمله برتانیا هیچ آگاهی از این مسله ندارد اما تحریک طالبان پاکستان اعلام کرده که آنان تحت حمایت ملا محمد عمر هستند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد که چنین موضوعات مطرح شده از سوی برخی ها به جای نمی رسد و حکومت ملوک الطوایفی در گذشته تاریخ افغانستان درخشان نبوده است..

رئیس جمهور کرزی با اشاره به تعلیق مذارکرات روی پیمان امنیتی با امریکا گفت: این مذاکرات همچنان در حال تعلیق است و سه روز قبل اوباما گفت که تا سه ماه دیگر روی این پیمان به نتیجه برسیم اما من گفتم که افغانستان خواست های دارد باید با آن رسیدگی شود.

رئیس جمهور گفت: افغانستان پیمان امنیتی را با امریکا و ناتو وقتی امضا خواهد کرد که به خواست این کشور رسیدگی شود و از سویی هم در قبال تصویب آن باید لوی جرگه افغانستان تصمیم بگیرد.

آقای کرزی در رابطه پروسه صلح و خواست های طالبان در دفتر قطر گفت: براساس قانون اساسی افغانستان به خواست آنان  رسیدگی خواهد شد و آنچه ما میخواهیم در قانون اساسی وضاحت داده شده است و ما خواستار صلح و ثبات هستیم و میخواهیم که طالبان در کشورشان بیایند و خدمت کنند و اینکه طالبان چه می خواهند باید خواست شان را مطرح کنند تا بشنویم.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *