آمادگی کوریای شمالی برای پرتاب ماهواره جدید به فضا

رسانه های کوریای جنوبی اعلام کرد کوریای شمالی آمادگی قرار است بزودی یک ماهواره جدید بنام «کوانگ‌میونگ‌سونگ -۵» به فضا پرتاب کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، روزنامه «جونگانگ ایلبو» به نقل از منبعی در دولت کوریای جنوبی نوشت: «ما به تازگی از کانال‌های مختلف مطلع شدیم که کوریای شمالی ساخت ماهواره‌ای جدید به نام کوانگ‌میونگ‌سونگ -۵ را به پایان رسانده است».

به گفته این منبع: طرح آن‌ها قراردادن ماهواره‌ای مجهز به دوربین و ابزار مخابراتی در مدار است.

سرویس‌های اطلاعاتی کوریای جنوبی معتقدند که این ماهواره ممکن است از یک پرتابگر سیار و نه مرکز پرتاب معمول «سوهائه» به فضا فرستاده شود.

مقاله روزنامه جونگانگ ایلبو یک روز پس از انتشار متنی در روزنامه رودونگ سینمون، ارگان رسمی حزب کمونیست کوریای شمالی، که بار دیگر بر حق پیونگ‌یانگ برای پرتاب ماهواره به فضا تأکید می‌کرد، منتشر می‌شود. سوم دسامبر، روزنامه رودونگ سینمون از «ماهیت صلح‌آمیز» برنامه فضایی کوریای شمالی دفاع کرده و دهم دسامبر تأکید کرده بود که هر کشوری حق دارد برنامه فضایی خود را توسعه دهد.

کیم این ریونگ معاون سفیر کوریای شمالی در سازمان ملل ماه اکتبر گفته بود که کشورش طرحی چهار ساله (۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰) را برای توسعه «ماهواره‌هایی که به توسعه اقتصادی و بهبود شرایط زندگی مردم کمک می‌کنند» دنبال می‌کند.

او خاطرنشان کرده بود که کوریای شمالی با در مدار قرار دادن موفقیت‌آمیز ماهواره کوانگ‌میونگ‌سونگ-۴ در فبروری ۲۰۱۶، وارد مرحله توسعه عملی ماهواره‌های خود شده است.

پس از سال‌ها شکست‌های پیاپی، کوریای شمالی دسامبر ۲۰۱۲ موفق شد یک ماهواره را در مدار قرار دهد.

روزنامه روسی «روسیاسکایا گازتا» چند هفته پیش به نقل از یک کارشناس نظامی روسی به نام «ولادیمیر خروستالف» نوشته بود پیش‌بینی می‌کند که کوریای شمالی دو ماهواره، یکی مخابراتی و دیگری نظارتی، را پشت سر هم به فضا بفرستد.او این اظهارات را پس از بازگشت از سفر یک هفته‌ای به کره شمالی در اواسط ماه نوامبر بیان کرد.

این کارشناس نظامی روس در این سفر با مسئولان آژانس فضایی کوریای شمالی دیدار کرده بود.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *