آغاز مذاکرات درباره ماموریت ناتو پس از 2014در افغانستان

۱ جدی ۱۳۹۲

آغاز مذاکرات درباره چگونگی ماموریت ناتو پس از 2014 در افغانستان

مذاکرات در مورد چگونگی ماموریت نظامی ناتو و متحدانش پس از سال 2014 در افغانستان آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، مقام های ناتو گفته اند که براساس موافقتنامه میان کابل و کشور های عضوناتو، چگونگی حضور نظامی متحدان را در افغانستان تعیین خواهد کرد.

 به گفتهء مقامات ناتو مقررات شامل موافقتنامهء افغانستان و ناتو با مقررات موافقتنامهء کابل – واشنگتن تقریبأ یکسان است.

اندریس فوگ راسموسن سر منشی عمومی ناتو گفته، تا زمانی که کابل – واشنگتن موافقتنامهء امنیتی را امضا نکنند، هیچ موافقت میان ناتو و افغانستان صورت نخواهد گرفت.

راسموسن در یک اعلامیه تاکید کرده که مذاکرات در مورد چگونگی ماموریت ناتو پس از 2014 در افغانستان میان موریتس یوخیمس، نمایندهء ارشد ملکی ناتو برای افغانستان و رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان در کابل آغاز شده است.

براساس گزارشها در صورتی که افغانستان و ناتو توافق کنند، بین 8 تا 12 هزار سرباز ناتو پس از 2014 در افغانستان وظیفه اجرا خواهند کرد و ماموریت این نیروها، آموزش نیروهای افغان و مشوره  دهی لازم به آنها خواهد بود.

مقام های ناتو گفته اند که در صورت توافق میان ناتو و کابل، ناتو چهار پایگاه نظامی در افغانستان ایجاد خواهد کرد.

 منشی عمومی ناتو گفته است، که امضای موافقتنامهء امنیتی و دفاعی کابل – واشنگتن زمینه را برای برنامه ریزی ماموریت آموزشی ناتو پس از 2014 در افغانستان فراهم خواهد ساخت.

 با این حال رییس جمهور کرزی گفته است، تا زمانی که شرط های افغانستان از سوی امریکا پذیرفته نشوند، موافقتنامه را با واشنگتن امضا نخواهد کرد.

2014

آغاز

افغانستان

امنیت

کابل

مزاکرات

ناتو


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.