صلاح الدین ربانی با رییس جمهور و وزیر خارجه تاجیکستان روی مسائل مهم منطقه گفتگو کردند

۲۸ حمل ۱۳۹۷

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و رییس حزب جمعیت اسلامی دیروز با امام على رحمان رییس جمهور و  سراج الدين اصلُف  وزیر خارجه تاجیکستان دیدار و روی مسائل مهم منطقه و کشور گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور از اشتراك دولت جمهورى تاجيكستان در سطح بلند در نشست هاى ريكا، پروسه استابول و نشست تاشكند، و علاقه تاجيكستان به صلح در افغانستان سپاسگزارى كرده، جمهورى تاجيكستان را يك كشور با اهميت در منطقه خواند.

در همین حال رئيس جمهورى تاجيكستان نيز، مبارزه با تروريزم و مواد مخدر را براى جمهورى اسلامى افغانستان و جمهورى تاجيكستان و همچنان تمام منطقه و جهان حياتى دانسته، خواستار همكارى هاى بيشتر منطقوى و اجماع جهانى در اين راستا شد.

ربانی در ادامه بخاطر بلند بردن همكارى هاى فرهنگى و تحصيلى ميان دو كشور صحبت نموده، خواستار فراهم كردنِ بورسيه هاى تحصيلى ماسترى و دكتورا براى دانشگاه هاى كشور شد.

همچنان سراج الدين اصلُف از اشتراك صلاح الدین ربانى وزیر خارجه افغانستان در بيست و سومين نشست وزيران امور خارجه كشور هاى عضو سازمان همكارى هاى اقتصادى (ايكو)، سپاسگزارى كرد.

اصلُف در ادامه خاطر نشان کرد که ثبات در افغانستان را ثبات در منطقه دانست، و خواستار گسترش هرچه بيشتر روابط ميان دو طرف شد
همچنين وزير امور خارجه كشور؛ از دولت جمهورى تاجيكستان خواست، تا قونسلگرى اين كشور در كندز را بازگشاى كند.

این در حالیست که دو طرف در باره موضوعات سياسى، روابط اقتصادى، امنيتى، مبارزه با تروريزم، پروژه كاسا يكهزار و خط آهن ميان تاجيكستان، افغانستان و تركمنستان بحث و تبادل نظر نمودند، همچنان در مورد همكارى هاى سياسى، اقتصادى، امنيتى، فرهنگى، روابط دوجانبه، اجماع منطقوى و صلح نيز گپ زدند.

 

ندیم پارسینا

 

افغانستان

تاجیکستان

ربانی

صلح

منطقه


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.