اوباما: میانمار باید به تبعیض علیه اقلیت روهینگیا پایان دهد

رییس‌جمهوری آمریکا گفت، میانمار اگر می خواهد به موفقیت در گذار دموکراسی دست پیدا کند باید به تبعیض علیه اقلیت روهینگیا خاتمه

رییس‌جمهوری آمریکا گفت، میانمار اگر می خواهد به موفقیت در گذار دموکراسی دست پیدا کند باید به تبعیض علیه اقلیت روهینگیا خاتمه دهد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه،  رییس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی برای جوانان آسیایی در کاخ سفید بر مساله اقلیت روهینگیا که در معرض قاچاق انسان قرار دارند یا در دریا سرگردان می‌مانند، تاکید کرد.

وی به دولت های مالزی و اندونزی توصیه کرد تا برخی از این روهینگیایی های سرگردان را بپذیرند و خودش نیز گفت که دولت واشنگتن نیز برخی از آنها را می‌پذیرد.

رییس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوالی درباره موفقیت آمیز بودن روند دموکراسی در میانمار گفت: اگر دولت میانمار به دنبال کسب موفقیت در این روند است باید به تبعیض علیه اقلیت روهینگیا پایان دهد. مسلمانان روهینگیا مورد تبعیض قرار می گیرند و همین امر عامل اصلی فرار آنها از کشور است.

وی درباره این سوال که اگر یک روهینگیا بود به کجا می رفت، گفت: اگر من از اقلیت روهینگیا بودم به جایی که متولد شده بودم، می رفتم. من به جایی می رفتم که والدینم زندگی کردند.

اوباما در دوران ریاست جمهوری خود دوبار به میانمار رفته و تلاش زیادی برای تحقق دموکراسی در میانمار انجام داده است اگرچه نگرانی ها درباره روند آرام گذار دموکراسی در این کشور آسیایی و نوع رفتارها با اقلیت روهینگیا در واشنگتن وجود دارد.

میانمار این مساله را در تبعیض علیه اقلیت روهینگیا قبول ندارد اما از ۲۰۱۲ تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار روهینگیایی به خاطر فقر یا تحت پیگرد این کشور را ترک گفتند.

دولت میانمار می‌گوید، روهینگیایی ها مهاجران غیرقانونی هستند که از بنگلادش به این کشور آمده‌اند.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا گفت، واشنگتن از میانمار خواست تا اجازه دهد هرچه سریعتر کمک های بشردوستانه به دست اقلیت روهینگیا برسد.