یک روزنامه نگار در قرقیزستان به حبس ابد محکوم شد

۵ دلو ۱۳۹۵

یک روزنامه نگار در قرقیزستان که متهم به دست داشتن در نارامی های سال 2010 جنوب قرقیزستان بود امروز به حبس ابد محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، عظیم جان عسکروف که قومیت ازبک را داراست در سال ۲۰۱۰ به اتهام “تحریک نفرت قومی” محکوم شد.

این اتهام او مربوط به ناآرامی‌های قومی بالا گرفته در جنوب قرقیزستان در سال ۲۰۱۰ بود که در جریان آنها بیش از ۴۵۰ تن غالبا از قومیت ازبک کشته شده و ده‌ها هزار تن نیز آواره شدند.

همچنین تعداد زیادی نیز از بابت شرکت در این ناآرامی‌های خشونت آمیز محکوم شدند که اکثر آنها از قومیت ازبک بودند.

عسکروف که می‌تواند علیه این حکم در دادگاه عالی درخواست تجدیدنظر دهد امروز بعد از اعلام تصمیم دادگاه برای مجازات حبس ابد او با فریاد اعلام کرد که دست به اعتصاب غذای اعتراض آمیز خواهد زد.

سال گذشته میلادی پرونده عسکروف مورد بازبینی قرار گرفت. این اتفاق بعد از آن افتاد که کمیته حقوق بشر سازمان ملل در ماه اپریل از قرقیزستان خواست او را آزاد کند و اعلام کرد که عسکروف به شکل “خودسرانه” بازداشت شده و هدف شکنجه قرار گرفته و از حق محاکمه عادلانه محروم شده است.

این در حالی است که همزمان وکیل عسکروف به خبرنگاران گفت که موکلش علیه حکم اعلام شده درخواست تجدیدنظر خواهد کرد و این حکم را “غیرقانونی” خواند.

عسکروف کسی است که پیشتر برای مدت بیش از ۱۰ سال تا قبل از دستگیر شدن اقدام به مستندسازی نقض حقوق بشر از سوی مقامات پولیس و زندان‌ها در شهر محل سکونتش در نزدیکی مرز ازبکستان می‌کرد.

حبس،

روزنامه نگار،

شکنجه،

قرقیزستان

محکوم،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.