سرطان ۲۰, ۱۳۹۹

رئیس جمهور جدید پاکستان کیست ؟

اختصاصی خبرگزاری خاورمیانه – میز پاکستان شناسی

پارلمان پاکستان در یک مراسم تشریفاتی روز سه شنبه ممنون حسین سیاستمدار سابقه دار و مورد اعتماد نواز شریف نخست وزیر این کشور را به حیث رییس جمهور جدید انتخاب کرد. قرار است ممنون حسین 73 ساله به تاریخ 9 سپتمبر در کاخ ریاست جمهوری سوگند وفاداری یاد کند و جانشین آصف علی زرداری گردد که پس از پنج سال دوران کارش پایان می یابد.

پیشینه ی سیاسی ممنون حسین

ممنون حسین یکی از اعضای برجسته حزب حاکم مسم لیگ- شاخه نواز- بیشترین رای نمایندگان پارلمان و مجلس ایالتی را گرفت و به عنوان دوازدهمین رییس جمهور پاکستان انتخاب شد.

نمايندگان پارلمان و مجالس ايالتي پاكستان دیروز -سه شنبه- موضوع انتخاب رییس جمهور جدید را به رای گذاشتند که در اين انتخابات ممنون حسين از يگانه رقيبش كه از حزب تحريك انصاف بود پيشي گرفت و به عنوان ریيس جمهور پاكستان انتخاب شد.

ممنو ن حسين 73 سال دارد و از متحدان نزديك نواز شريف نخست وزير پاكستان است. او در ماه سپتامبر به طور به عنوان ریيس جمهور جدید پاكستان كارش را آغاز خواهد کرد.

گفته می‌شود “حزب مردم پاكستان” اين انتخابات را تحریم کرده بود اما به رغم فشارها و مخالفت ها پارلمان پاکستان و مجلس ایالتی به ” ممنون حسین” رای دادند.

وی که به واسطه تحریم انتخابات از سوی برخی احزاب اپوزیسیون تنها یک رقیب پیش روی خود داشت توانست با کسب 432 رأی در مقابل 77 رأی «وجیه‌الدین احمد» به عنوان رئیس‌جمهور جدید پاکستان انتخاب شود.

خانواده ممنون حسین

ممنون حسین در 2 مارس سال 1940 میلادی در یک خانواده تاجر و اردو زبان در شهر «آگره» هند به دنیا آمد. پس از استقلال پاکستان در سال 1947، خانواده وی به پاکستان آمده و با استقرار در شهر کراچی، فعالیت تجاری خود را آغاز کردند. وی از همان ابتدا به عنوان یک تاجر در زمینه نساجی فعالیت خود را در شهر کراچی واقع در ایالت «سند» پاکستان آغاز کرد.

حسین که هم اکنون 73 سال سن دارد، فارغ‌التحصیل «موسسه مدیریت بازرگانی» در کراچی در سال 1965 است. وی در سال 1969برای اولین بار از طریق حزب مسلم لیگ نواز پا به عرصه سیاست گذاشت و در سال 1979 به عنوان مشاور سروزیر ایالت سند انتخاب شد. حسین از سال 1993 و از زمان فعالیت نواز شریف در جبهه اپوزیسیون پاکستان، فعالیت خوبی در حزب مسلم لیگ نواز به ویژه در شهر کراچی داشت.

ممنون حسین و نواز شریف

ممنون حسین در ایام پایانی دولت نواز شریف برای مدت کوتاهی به عنوان فرماندار ایالت سند انتخاب شد اما بعد از کودتای مشرف مجبور شد از سمتش کناره‌گیری کند. بعد از تبعید نواز‌شریف، ممنون حسین فعالیت سیاسی را کنار گذاشت اما در این مدت همچنان به نواز شریف وفادار ماند. بعد از بازگشت نواز شریف به پاکستان، ممنون حسین بار دیگر به عنوان یک فعال سیاسی و برای حفظ منافع حزب مسلم لیگ نواز فعالیت خود را در ایالت سند آغاز کرد.

وی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معاون ارشد حزب حاکم مسلم لیگ نواز بود که روز گذشته از سمت خود استعفا کرد.

برخی کارشناسان وفاداری ممنون حسین به نواز شریف در زمان تبعید وی را از دلایل انتخاب وی از سوی حزب حاکم به عنوان نامزد پست ریاست جمهوری می‌دانند.

تکلیف آصف علی زرداری چه می شود ؟

عادتاً روسای جمهور در پاکستان رهبران تشریفاتی بوده اند، اگرچه جنرال مشرف هنگامی که در این مقام بود قدرت زیادی را به دست آورد. آصف علی زرداری با آنکه در حکومت گذشته از نفوذ قابل توجهی برخوردار بود، قدرت زیادی نداشت. هنگامی که زرداری از مقام ریاست جمهوری کنار رود، مصونیت اش را به حیث رییس دولت از دست می دهد. او باری متهم به توطئه و قتل علیه مرتضی بوتو، خسربره اش شده بود که در سال 1996 به قتل رسید. اما او گفته است که چنین خلاف کاری را هرگز انجام نداده است.

هرچند در سال 1996، هنگامی که حکومت همسرش بی نظیر بوتو سقوط کرد، او بازداشت شد و متهم گردید که در معامله با یک شرکت سویسی رشوت گرفته است.

اما زرداری هیچ گاه به چنین چیزی اعتراف نکرد و اتهامات را رد نمود. با وجود آن برای هشت سال دیگر در زندان بود. در سال 2009 دادگاه عالی پاکستان قانونی را باطل کرد که اتهامات فساد را علیه هزاران تن از سیاستمداران پاکستانی به شمول زرداری نادیده می گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *