جایگاه جدید افغانستان در خاورمیانه ی بزرگ

خبرگزاری خاورمیانه / میز امنیت – بین الملل – جهان اسلام

آنچه از برخی منابع می توان برداشت کرد این است که اوباما در درون امریکا در جواب منتقدانش که سیاست جدید خارجه این کشور و مذاکرات هسته ای با ایران را به هم زننده موزانه استراتژیک در منطقه می دانند استدلال می کند که به دنبال یک نظم نوین منطقه ای است و این مذاکرات چنین نظمی را تولید خواهد کرد به گونه ای که میتوان گفت دولت اوباما مذاکرات هسته ای با ایران را مقدمه ای برای ایجاد یک نظم نوین دلخواه برای منطقه می داند.

طبق این ارزیابی برخی سرفصل های نظم نوین منطقه ای دولت اوباما که علائمی از آن وجود دارد، چنین است:

۱- سیر مذاکرات هسته ای به نحوی پیش برود که فشار بر سیاست خارجه ایران موجب تضعیف گروه های محور مقاومت در منطقه و همچنین تقویت اپوزسیون متمایل به غرب در درون نظام شود. آمریکایی ها معتقدند که دو هدفگذاری مذکور همزمان تغیر رفتار نظام ایران را شکل خواهد داد.

۲- ضمن اینکه تلاش می شود برخی برنامه نظامی و امنیتی برخی کشورهای منطقه که اسراییل را تهدید میکند، تعدیل شود، برتری نظامی اسراییل به صورت معناداری در منطقه همچنان حفظ خواهد شد. دولت اوباما به علت مشکلات مالی، تامین بودجه برای تقویت های خاص نظامی اسراییل را به صرفه نمی داند و بهترین روش را تعدیل و بازگردادن به قبل برنامه نظامی برخی کشورهای منطقه که مهمترین آن ایران است، می داند.

۳- موقعیت نظامی عربستان در این طراحی به اندازه فعلی حفظ می شود اما قراردادهای نظامی با این کشور به نحوی نخواهد بود که با تقویت راهبردی آن در حوزه نظامی، این کشور را به نسبت اسراییل تبدیل به یک رقیب بکند. این موضوع شامل تعدیل سیاست خارجه عربستان در تقویت برخی گروه های تروریست مخصوصا در حوزه نظامی و تسلیحاتی نیز خواهد بود.

۴- کشور افغانستان به محلی برای حضور پایگاه های دایمی نظامی آمریکا تبدیل می شود که بیشترین خاصیت آن حضور نیروهای نیروهای زبده عملیاتی، محلی برای استفاده گسترده تر از پهبادها و عملیات های پنهان اطلاعاتی هدفمند و محدود نظامی خواهد بود. مهمترین ماموریت این پایگاه ها رصد میدانی ایران، روسیه و چین و همچنین پاکستان خواهد بود.

۵- در این طرح حتی بحرین نیز دیده شده و در آن حاکمیت بحرین بدون تغییر باید امتیازاتی را به صورت سیاسی به مخالفین بدهد تا نظم منطقه ای خلیج فارس مخصوصا در محدوده مرکز فرماندهی ناوگان پنجم دریایی آمریکا دچار بحران نشود.

۶- سیاست خارجه قطر نیز تا حدود بسیاری تعدیل می شود و بیشتر به عنوان یک کشور و قدرت درجه دو منطقه ای نقش ایفا خواهد کرد و در عوض آمریکایی ها ادامه حاکمیت آل ثانی را ضمانت خواهند کرد.

۷- سناریوهای پیش بینی شده درباره سوریه نیز نشان می دهد که آمریکایی گزینه های مانند تجزیه سوریه، بدست گرفتن قدرت توسط نیروهای تندرو مذهبی، ادامه دولت اسد را گزینه های بسیار بد می دانند و بهترین گزینه را انتقال قدرت به دولت جدید به نحوی که ساختارهای سوریه حفظ شود و نقش اسد در آن ناچیز باشد، ارزیابی می کند.

۸- در این نظم نوین قرار است ارتباط اقتصادی ترکیه و اسراییل به نحو چشمگیر و استراتژیکی مخصوصا در حوزه انرژی با هم پیوند بخورد. طبق یک برآورد انجام شده، آمریکایی ها معتقدند تنها راه حفظ اسراییل پیوند زدن بقای این کشور به سرنوشت اقتصادی و نظامی برخی دولت ها و نظام ها در منطقه است.

۹- در صورت تحقق موارد مذکور و برخی دیگر از هدفگذاری ها – منجمله تکلیف قدرت پس از ملک عبدالله در عربستان سعودی- احتمال دارد دولت امریکا کاهش بار حضور نظامی مستقیم خود در منطقه را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *