35 درصد از ازدواج ها در عربستان منجر به طلاق میشود

۱۱ عقرب ۱۳۹۲

آمار منتشر شده از سوی وزارت عدلیه عربستان سعودی نشان می دهد که 35 درصد ازدواج ها در این کشور منجر به طلاق شده است.

به گزارش خبرگزاری خاور؛ این آمار در حالی در عربستان سعودی اعلام شده است که میانگین جهانی نرخ طلاق بین 18 تا 22 درصد است.

آمارمربوط به سال 2011 را که اخیرا وزارت عدلیه عربستان در سایت اینترنتی خود منتشر کرده نشان می دهد که برای هزار و 71 زن سعودی حکم طلاق خلع صادر شده که 900 مورد آن مربوط به مکه و 49 مورد مربوط به زنان غیر عربستانی بوده است.

“خلع ” طلاقی است که در آن زن به واسطهٔ کراهتی که از همسر دارد، در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد، از او طلاق می گیرد،  اعم از اینکه مال مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد.

” خالد التربیانی ” شهروند عربستانی معتقد است طلاق خلع یک راه حل اضطراری است که زنان این کشور برای نجات از زندگی مشترک نامطلوب خود به آن پناه می برند و یک راه حل شرعی است که معمولا اختلافات مالی یا مورد سوء استفاده قرار گرفتن از سوی شوهر و گاهی عدم وفای مرد به شروط ضمن عقد و نیز عواملی چون سوء معاشرت و انحراف اخلاقی شوهر باعث می شود زن تقاضای طلاق خلع نماید.

رسانه های عربستان و بین المللی  معمولا  آمارها و گزارش های متعددی از ظلم و ستم مردان عربستانی به زنان منتشر می کنند.

شیخ فواز المسطحی نیز معتقد است که طلاق خلع از محسنات شریعت اسلام است و زن هرگاه بداند که از عهده انجام وظایف زناشویی بر نمی آید می تواند درخواست این طلاق نماید.

بالابودن آمار خودکشی زنان و دختران در عربستان در مقایسه با خودکشی مردان نیز نشانگر وجود ناهنجاریهای مختلف اجتماعی و خانوادگی برای نیمی از جمعیت عربستان سعودی است.

کارشناسان عربستانی دلیل اقدام به خودکشی زنان را مشکلات اقتصادی و خانوادگی و فراهم نشدن نیازهای بسیار ساده زندگی بیان می کنند.

دکتر محمد القحطانی متخصص بیماریهای روانی می گوید: بی توجهی خانواده ها به مشکلات دختران موجب افسردگی آنها شده و باعث می شود که به خودکشی فکر کنند. این درحالی است که فرصتها برای پسران بیشتر از دختران است.

سایت الجزیره که آمار وزارت عدلیه عربستان را منتشر کرده است، نوشت : آمار نشان می دهد در طی مدت مشابه  2 هزار و  715  مورد حکم قضایی برای فسخ عقد نکاح مردان سعودی صادر شده که دادگاهها موفق شدند  هزارو 99 مرد را با استناد به فتوای هیات علمای عربستان به ادامه زندگی با همسرانشان متقاعد کنند.

دادگاههای عربستان در طی همین مدت 2 هزار و 159 مورد مورد صلح میان زوجین متقاضی طلاق را ثبت کرده اند که از این میان  هزار و 295 زوج سعودی ، 352 مهاجر مقیم عربستان و 211 زن عربستانی که با اتباع بیگانه ازدواج کرده اند و 121 تبعه بیگانه که با زنان عربستانی ازدواج کرده اند به چشم می خورد.

35درصد

آمار طلاق

عربستان


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.