۲۰۱۶، پایان حضور مهاجرین افغانستان در پاکستان

201671113826621به دنبال فشارهای ابزاری اسلام آباد از مهاجرین افغانستان مقیم پاکستان، به تازه گی مقام های دولتی این کشور اعلام کرده اند که اخیر سال ۲۰۱۶، فرصت نهایی مهاجرین برای ترک پاکستان است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، عبدالقادر بلوچ، وزیر امور مناطق مرزی پاکستان اعلام کرده است که ۳۱ دسمبر ۲۰۱۶ فرصت نهایی مهاجران افغان برای ترک خاک پاکستان است.

به گفته وی، بعد از این تاریخ، با تمام افغان ها در پاکستان به عنوان «مهاجر غیرقانونی» رفتار خواهد شد.

بلوچ اظهار داشت که اگر مهاجران افغان تا تاریخ تعیین شده خاک پاکستان را ترک نکنند، تصمیم برای اقدامات بعدی، در همان زمان اتخاذ خواهد شد.

وی تاکید کرد که پاکستان خواستار بازگشت داوطلبانه و همراه با احترام مهاجرین افغانستان به کشورشان است و بیش از سه دهه میزبان حدود سه میلیون مهاجر افغان بوده است و حالا زمان آن فرا رسیده تا به خانه هایشان بازگردند.

بلوچ از دولت افغانستان و کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان خواست تا شرایط را هرچه زودتر برای بازگشت مهاجرین افغانستان به کشورشان فراهم کنند.

این در حالی است که روز سه شنبه هفته گذشته نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و نماینده کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پاکستان برگزار شد و در این نشست، پاکستان بار دیگر خواستار بازگشت سریع مهاجران افغان ثبت نام شده و ثبت نام نشده به کشورشان شد.

با این حال، پاکستان پیش از این نیز ضرب الاجل برای بازگشت مهاجران افغانستان را ۳۱ جون اعلام کرده بود؛ اما این ضرب الاجل شش ماه دیگر و تا ۳۱ دسمبر، تمدید شد.

در حال حاضر، یک و نیم میلیون مهاجر افغانستان ثبت نام شده و دارای کارت اقامت در پاکستان حضور دارند و بیش از یک میلیون افغان هم بدون کارت و بطور غیرقانونی در این کشور زنده گی می کنند.