پیامبر مهر و رحمت

۲ جدی ۱۳۹۴

ز احمد تا احد یک میم فرق است

جهانی اندر این یک میم غرق است

xfmlpqs72f012cqmak4g

حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم)، پیامبر مهر و رحمت و پیام آور یکتاپرستی بود.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، امروز دوازدهم ربیع الاول، دوم جدی برابر است با ولادت حضرت محمد (ص)، آخرین پیامبر الهی.

سرانجام پس از قرنها، انتظار عالم خلقت به سر آمد و بزرگ هدايتگر انسانها پا به عرصه وجود نهاد. برترين مخلوق خدا ظاهر شد، باران «رحمة للعالمين» باريدن گرفت، چشمه رافت و هدايت فيضان كرد و نور محمدى عالم ملك و ملكوت را منور نمود. در شهرى كه شرافتش را از ولادت او دريافت كرد، چشم به جهان گشود :

لا اقسم بهذا البلد، و انت حل بهذا البلد: «اى پيامبر چون تو در اين شهر هستى به اين شهر قسم مى خورم»

مكه اين شهر امن خدا، زادگاه آخرين سفير الهى بر خلايق گرديد. شهرى كه بواسطه دعاى ابراهيم محل امان و امن همه موجودات اعم از نبات و حيوان و انسان گرديد.

ولادت رسول اكرم را در عام الفيل معادل سال ۵۷۰ ميلادى گفته اند. روز ولادت ايشان به روایت اهل سنت ۱۲ ربیع الاول به روایت اهل تشیع ۱۷ ربيع الاول است و به همین منظور این مدت را به نام هفته «وحدت» نامگذاری کرده اند.

برنامه انبياء تكريم انسانهاست. و چون دين اسلام اتم و اكمل اديان است و پيامبر -اكرم انبياء- براى تتميم كرامتها پا به عرصه وجود نهاده است، لذا در عالم وجود، ميلادى كريم تر از اين ميلاد رخ نداده است.

با ميلاد پيامبر (ص) حوادث شگرف و تحولات عجيبى در زمين و آسمان پديد آمد. در روايتى از امام صادق(ع) نقل شده كه ابليس در آسمان هاى هفتگانه رفت و آمد مى كرد، وقتى عيسى (ع) متولد شد ابليس از سه آسمان محروم گرديد و در چهار آسمان ديگر آمد و شد داشت و با تولد پيامبر اكرم (ص) از رفت و آمد هفت آسمان محروم و ممنوع گرديد و ستارگان آسمان، شيطان را از آسمان مى راندند.

حوادثى نيز در زمين رخ داد. از جمله آنها به لرزه درآمدن ايوان كسرى و فرو ريختن چهارده كنگره آن، خاموش شدن آتشكده فارس، خشك شدن درياچه ساوه، سرنگون شدن بتها و اتفاقات ديگرى كه در كتب تاريخ اسلام به تفصيل بيان شده است.

دوران كودكى تا بعثت پيامبر اكرم(ص)

دوران كودكى، دوران شكل گيرى شخصيت، منش و خصوصيات اخلاقى و رفتارى هر فردى است؛ لذا كودك در اين دوران نياز به مراقبت ويژه و تربيت صحيح و سالم دارد.

انبياء الهى نيز از اين امر مستثنى نبوده و از آن جايى كه اينان، بالاخص حضرت رسول اكرم (ص) در دستگاه خلقت براى اهداف بلندى خلقت يافته و قدم به عرصه وجود نهاده بودند؛ بنابراین تحت تربيت و مراقبت خاص الهى قرار داشته و توسط ملايكه و فرشتگان الهى مراقبت مى شدند.

و از آثار مراقبتهاى الهى اين بود، كه حضرت رسول از سنين آغازين حياتش موحد بود و بدون محافظه كارى، دشمنى اش را با بتها اعلام مى نمود، از گوشت حيواناتى كه در مقابل بتها و به نام بتها ذبح مى شد، تناول نمى كرد. مراقب رفتار و كردارش بود. هرگز با مردم مكه و بزمهاى شبانه و عيش و نوشهاى آنها ميانه اى نداشت، مانند ساير كودكان به تفريح و لهو و لعب توجهى نمى نمود.

پيامبر گرامى اسلام (ص) در دوران قبل از رسالت، به صداقت و امانت و عقل و فطانت معروف و مشهور بود، او را به نام «محمد امين» مى خواندند، به صداقت و امانتش اعتماد فراوان داشتند، در بسيارى از كارها به عقل او اتكا مى كردند.

آرى، تاريخ پرافتخار حيات پيامبر اكرم (ص) از كودكى تا بعثت، بر پاكى نفس و طهارت باطن، آراستگى ظاهر و عزت و كرامت حضرتش گواهى مى دهد.

این روز خجسته بر تمام مسلمانان جهان به ویژه مردم مسلمان افغانستان مبارک باد.

اگرم،

رسول،

محمد،

میلاد


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed