واکنش‌های تندجهانی به اقدام وحشیانه داعش درسوزاندن پیلوت اردنی

اقدام وحشیانه داعش به سوزاندن یک پیلوت اردنی واکنش‌های تند بسیاری را از سوی جامعه جهانی در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن گفت: در کمال ناراحتی و خشم خبر کشته شدن شهید قهرمان پیلوت معاذ الکساسبه به دست گروه تروریستی بزدل داعش را شنیدیم. این اقدام توسط گروه جنایتکار و گمراهی انجام شد که هیچ ارتباطی با دین اسلام ندارد.

وی ادامه داد: این پیلوت شجاع به خاطر دفاع از عقیده، وطن و امت خود جان خود را از دست داد و به دیگر شهدای وطن پیوست؛ شهدایی که جان و خونشان را فدای اردن عزیز کردند.

پادشاه اردن تصریح کرد: ما امروز و در پی این مصیبت در کنار خانواده شهید قهرمان معاذ قرار داریم و همچنین در کنار ملت و نیروهای مسلح‌مان قرار داریم. این حادثه مصیبت همه اردنی‌هاست. در این لحظات دشوار وظیفه تمامی مردان و زنان کشور این است که به صورت یکپارچه جوهره ملت اصیل اردن را در مقابله با سختی ها و مصیبت ها به نمایش بگذارند. این سختی‌ها و مصیبت‌ها جز بر توان، یکپارچگی و عزت ما نمی‌افزاید.

دولت اردن در واکنش به اقدام گروه تروریستی داعش به سوزاندن پیلوت اسیر اردنی، تأکید کرده که پاسخ اردنی‌ها تکان‌دهنده و قوی خواهد بود.

سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد قتل پیلوت اردنی را که داعش او را زنده در آتش سوزاند، محکوم و بر تقویت تلاش‌ها در مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری تاکید کرد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد قتل این خلبان اردنی را اقدام هولناک توصیف کرد.

سخنگوی بان کی مون گفت: دبیر کل سازمان ملل متحد با خانواده و نزدیکان معاذ الکساسبه ابراز همدردی و حمایت خود را از دولت و مردم اردن اعلام کرد.

بان کی مون از همه دولت‌ها خواست تلاش‌های خود را برای مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری در چارچوب تعهدات خود در زمینه رعایت حقوق بشر افزایش دهند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز این اقدام شرورانه و بزدلانه را که بار دیگر بیرحمی داعش را ثابت کرد، محکوم کردند.

شورای امنیت اعلام کرد: چنین اقدامات وحشیانه‌ای که داعش مرتکب می‌شود، کشورها را مرعوب نمی‌کند بلکه عزم آنها را در مبارزه علیه این گروه تکفیری و دیگر جنبش‌های افراطی تقویت خواهد کرد.

اعضای شورای امنیت از تلاش‌های دولت اردن برای مقابله با تهدید تروریسم حمایت کردند و از جامعه بین‌المللی خواستند با مقامات اردنی همکاری کند.

اتحادیه عرب

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب هم جنایت وحشیانه داعش در قتل معاذ الکساسبه را با شدیدترین لحن محکوم کرد و گفت: جنایتی که گروه تروریستی داعش در مورد پیلوت اردنی مرتکب شد، ناقض همه قوانین بین المللی و اصول ادیان آسمانی است و ما را به دوره جهالت و تاریک قرون وسطی باز می گرداند.

العربی در بیانیه‌ای این مصیبت را به پادشاه اردن، دولت و ملت این کشور و همچنین خانواده این پیلوت تسلیت گفت و با آنان ابراز همدردی کرد.

وی از شورای امنیت سازمان ملل متحد و جامعه بین‌المللی به علت شانه خالی کردن از مسئولیت و اتخاذ نکردن تصمیمات جدی و الزام‌آور برای مقابله با گروه‌های تروریستی به خصوص داعش که مرتکب جنایت ضدبشریت می‌شود، به شدت انتقاد کرد.

دبیرکل اتحادیه عرب بار دیگر از اعضای جامعه بین‌المللی خواست برای مقابله با پدیده خطرناک تروریسم که صلح و امنیت جهانی را تهدید می کند، متحد شوند.

العربی همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با ناصر جوده، وزیر امور خارجه اردن این فاجعه را به پادشاه، دولت و مردم اردن تسلیت گفت و با آن‌ها ابراز همدردی کرد.

وی خاطرنشان کرد، اتحادیه عرب در این شرایط سخت قاطعانه از اردن حمایت می‌کند.

 

مصر

بدر عبدالعاطی، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر جنایت داعش را در قتل پیلوت اردنی با شدیدترین لحن محکوم و اقدام عناصر تروریستی داعش را به سوزاندن زنده الکساسبه “جنایتی هولناک و اقدامی وحشیانه و بزدلانه” توصیف کرد.

عبدالعاطی افزود، اعدام فجیع پیلوت اردنی ناقض همه ارزش‌ها و اصول دین حنیف اسلام و مغایر با اصول همه ادیان آسمانی دیگر است.

وی همبستگی و همدردی کامل دولت و ملت مصر را با دولت و ملت اردن در مقابله با تروریسم جنایتکار اعلام و تاکید کرد: تروریسم امروز امنیت و ثبات همه کشورهای جهان را هدف قرار داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه مصر اظهار داشت: دو کشور مصر و اردن سرنوشت و هدف مشترکی دارند و نابودی گروه‌های تروریستی تبهکار را خواستارند.

فرانسه

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز قتل وحشیانه پیلوت اردنی گروگان داعش را محکوم کرد.

کاخ الیزه در بیانیه ای اعلام کرد: رئیس‌جمهوری فرانسه قتل وحشیانه افسر ارتش اردن را که گروگان داعش در سوریه بود، به شدت محکوم و با خانواده او و مردم اردن ابراز همدردی کرد.

در این بیانیه آمده است: فرانسه و اردن در کنار هم علیه تروریسم و برقراری صلح در خاورمیانه اقدام خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *