مرکز تحقيقات دانشگاه خاتم‌النبيين موفق به انجام آزمایش علمی روی موجودات زنده شد

۳۰ قوس ۱۳۹۶

مرکز تحقيقات و فناوری دانشگاه خاتم‌النبيين (ص) موفق به انجام آزمايش علمی روی موجودات زنده شده که نتايج آن در يک ژورنال‌ معتبر جهانی چاپ شده است، اين مرکز که يک و نيم سال از ايجاد آن مي‌گذرد، دستاوردهای بزرگی داشته و هم اکنون در سه بخش پژوهشی فعاليت دارد، چاپ مقاله علمی ISI اين مرکز تحقيقی در يک مجله علمی معتبر در ايالت فلوريدای امريکا، اولين درخشش علمی در سطح کشور است که نتايج جلغوزه افغانستان را روی قدرت باروری موش‌های آزمايشگاهی به اثبات رسانده است.

مرکز تحقيقات علمی دانشگاه خاتم‌النبيين(ص) در اواسط سال ۱۳۹۵ خورشيدی ايجاد شد.

دکتر سيد يوسف موسوی؛ رئيس مرکز تحققات و فناوری دانشگاه خاتم‎النبيين(ص) گفت این مرکز دارای سه بخش تحقيقی است که در آنها روی رفتار حيوانات، تعاملات فيزيولوژيک و رفتاری آنها تحقيق می شود.

موسوی افزود : مرکز تحقيقات و فناوری، تاکنون يک پروژه تحقيقی را انجام داده که درباره نتايج اثر جلغوزه روی توان باروری موش‌های آزمايشگاهی بوده است. اين فراورده‌ی تحقيقی در يک ژورنال علمی معبتر در ايالت فلوريدا در امريکا به نشر رسيده که نتايج عملی مهمی را در پی داشته و يک دستاورد بزرگ برای جامعه علمی کشور محسوب مي‎شود.

به گفته‎ی آقای موسوی، اين مرکز تحقيقی، پروژه‎های ديگری را نيز روی دست دارد که هدف آن ها ايجاد راهکارهای علمی مبارزه با اعتياد و ساير پديده‎های مورد ابتلای عمومی در کشور است تا بتوان با اين پديده‎ها با شيوه‎های علمی آن مبارزه شده و مقابله صورت گيرد.

مرکز تحقيقات و فناوری دانشگاه خاتم‌النبيين(ص) اولين مرکز تحقيقاتی است که توانسته روی موجودات زنده، پژوهش موفقانه را انجام دهد که پيش از اين در کشور سابقه نداشته است.

به گفته‎ی رئيس مرکز تحقيقات و فناوری، چشم انداز کار تحقيقی در اين بخش از دانشگاه خاتم‎النبيين(ص) بسيار مثبت است و انتظار مي‎رود در آينده‌ی نزديک بتواند تعاملات علمی موثری را در اين خصوص با ساير دانشگاه‎های کشور داشته باشد.

دانشگاه خاتم‎النبيين(ص) که در سال ۱۳۸۶ به همت آکادميسين کشور، حضرت آيت‌الله العظمی محسنی (مدظله‌العالی) ايجاد شد، هم اکنون دارای هزاران دانشجو در بخش‎های مختلف علوم انسانی و تجربی است. اين دانشگاه در کابل، غزنی و جاغوری فعاليت داشته و حاصل کار آن، تلاش‎های درخشان علمی و فراغت صدها دانشجو از مقاطع ليسانس و ماستری مي‎باشد.

همچنان در مورد این موفقیت آکادميسين کشور، حضرت آيت‌الله العظمی محسنی (مدظله‌العالی) موسس این دانشگاه پیام تبریکی را مناسبت این موفقیت به اعضای مرکز تحقیقاتی این دانشگاه فرستاده است.

در این پیام تبریکی حضرت آيت‌الله العظمی محسنی گفته است که « به ثمر نشستن زحمات پژوهشگران و محققین محترم علوم تجربی مرکز تحقیقات و فن آوری دانشگاه خاتم النبیین که منجر به تدوین و چاپ مقاله علمی – پژوهشی بین المللی ای س ای گردیده، گام نخست در راستای اهداف اصلی این دانشگاه است.»

آزمایش

استادان دانشگاه

جهانی

مرکز تحقيقات


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.