كشورهای منطقه باید در مبارزه با تروریسم با کابل همکار باشند

۱ ثور ۱۳۹۵

13010263_1164679500264635_603796126_oرییس مجلس شورای اسلامی ایران می گوید که فغانستان در مقابله با تروریسم پیشرفت هایی داشته؛ اما كشورهای منطقه نیز باید در این زمینه با كابل همکاری جدی نمایند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نماینده گان کشور در حاشیه نشست سران پارلمان اوراسیا در مسکو، صبح امروز با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران دیدار کرد.

در این دیدار، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران جان باختن تعدادی از شهروندان افغانستان در حادثه تروریستی روز سه شنبه كابل را به همتای خود تسلیت گفت.

لاریجانی تاكید كرد که اكنون این موضوع ضرورت دارد كه واقعا برای مبارزه با تروریسم در منطقه فكر جدی صورت گیرد.

در این دیدار همچنین سران مجالس دو كشور روابط کابل و تهران را بررسی كرده و بر اهمیت توسعه همكاری ها در زمینه های مختلف تاكید كردند.

روسای مجلس شماری از کشورهای آسیایی بنا به دعوت «سرگئی ناریشكین» رئیس دومای روسیه برای شركت در این نشست و مذاكره بین رییسان مجالس به مسكو سفر كرده اند.

این نشست یک روزه با تاكید بر لزوم برخورد قاطع با پدیده تروریسم و همگرایی جامعه جهانی در مبارزه با گروه های تروریستی پایان یافت.

در بیانیه پایانی این نشست كه با پیام های ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و بان كی مون دبیر كل سازمان ملل برگزار شد، كشورهای منطقه به سرمایه گذاری، توسعه همكاری های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و فرهنگی فرا خوانده شده اند.

همچنین در این بیانیه 17 بندی، آمده است كه گفتگوهای بین اقوام و مذاهب همراه ترویج ارزش ها و سنت های اخلاقی و فرهنگی، می تواند به رعایت حقوق بشر و آزادی های فردی كمک كند.

مقابله با افراط گرایی، جلوگیری از رشد برتری جویی نژاد و همگرایی كشورهای مختلف برای مبارزه با تروریسم در اشكال مختلف نیز از دیگر توصیه های بیانیه پایانی نشست مسكو است.

اجلاس یک روزه سران مجالس اوراسیا با حضور كشورهای همچون افغانستان، ایران، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، ویتنام، هند، اندونزیا، قزاقستان، قرقیزستان، چین، مغولستان، پاكستان، كوریای جنوبی، روسیه، تایلند، فلیپین و جمهوری چک برگزار شده است.

اجتماعی،

افغانستان،

تروریزم

تروریسم ،

تسلیت ،

سرگئی ناریشكین

عبدالرئوف ابراهیمی،

علی لاریجان،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed