سرطان ۲۶, ۱۳۹۹

عراق جنگنده‌های اف-۱۶ خود را برای نخستین بار در نبرد با داعش استفاده کرد

F16فرمانده نیروی هوایی عراق اعلام کرد، جنگنده‌های اف-۱۶ این کشور که از آمریکا خریداری شده،‌ برای نخستین بار در جنگ با داعش عملیاتی شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، جنرال انور حمه امین، فرمانده نیروی هوایی ارتش عراق در یک کنفرانس خبری در بغداد گفت: ‌۱۵ حمله هوایی در چهار روز گذشته علیه مواضع داعش صورت گرفته و از این تسلیحات هوشمند در این عملیات استفاده شده است.

خالد العیبدی، وزیر دفاع عراق نیز گفت: این حملات نتایج پرباری را برای ما به دنبال داشته است و این جنگنده‌ها می‌توانند در عملیات‌های بعدی ارتش عراق علیه داعش به خوبی مورد استفاده قرار گیرند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش عراق ادامه داد،‌ این جنگنده‌های اف- ۱۶ در ولایت های صلاح الدین و کرکوک مورد استفاده قرار گرفتند.

چهار فروند از این جنگنده‌ها اواسط جولای سال جاری میلادی از آمریکا به عراق ارسال شد که از ۳۶ فروند جنگنده‌ای است که واشنگتن قرار است به بغداد بفروشد.

البته فروش این جنگنده‌ها عامل تنش نیز شده است چون بغداد مکررا گفته که آمریکا آنچنان که باید سریع این جنگنده‌ها را در اختیار عراق نمی‌گذارد.

ناامنی در عراق نیز علت اصلی تاخیر در ارسال این جنگنده‌ها بوده است چون داعش از جون ۲۰۱۴ بخش‌هایی از این کشور را تحت تصرف خود قرار داده است.

این جنگنده‌ها بسیار پیشرفته هستند و می‌توانند قابلیت ارتش عراق را در مواجهه با داعش و سایر تهدیدها بالا ببرند.

درهمین حال، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد،‌ ایالات متحده از استفاده موثر و پرکاربرد این جنگنده‌ها در ارتش عراق برای مقابله با تهدیدهای موجود و کمپین ضد داعش بسیار خرسند است و به تعهداتش برای ایجاد یک همکاری استراتژیک با عراق و مردم این کشور پای بند است و به همکاری با دولت بغداد نیز ادامه می‌دهد و مابقی جنگنده‌ها را نیز ظرف مدت معین به این کشور تحویل می‌دهد.