رئیس جمهور غنی: افغانستان به هیچ کشوری امتیاز نمی دهد

۸ ثور ۱۳۹۵

13091911_982973895112186_5190742346137095310_nمحمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در محفل گرامی‌داشت از هشتم ثور، سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان در ارک ریاست جمهوری گفت: حکومت وحدت ملی هیچ کشوری امتیاز نداده و نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، مراسم بزرگداشت از هشتم ثور (بیست و چهارمین سالروز پیروزی مجاهد) با حضور مقامات بلنده پایه دولتی به شمول رئیس اجرایی، اعضای شورای ملی، رهبران جهادی و علما در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

آقای غنی در این مراسم گفت که حکومت وحدت ملی هیچگاه حاضر نبوده که در منافع ملی به یکی از کشور های دیگر امتیاز بدهد و هیچ وقت حاضر نخواهد شد که امتیاز بدهد.

او تاکید کرد که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان، اولاد تمام مردم افغانستان و از همه ی زبانها و اقوام هستند و جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری در صف اول جبهه قرار دارد.

رئیس با اشاره به مجاهدت مردم افغانستان گفت: ما در برابر پيشرفته ­ترين اسلحۀ نظامی، و قوی ترين اردوی آن روزگار، با دستان خالی، و امكانات بی نهايت اندك، ايستاديم، رزميديم، و آزادی و آزادگی خود را ثبت تاریخ کردیم.

او گفت که راز چنان معجزه ای بعد از توفيق خداوند، قبل از هرچيز ديگر، در وحدت و يك پارچگی ما نهفته بود. ما در آن روز به ياد نمی آورديم كه از كدام منطقه ايم، به چه زبانی سخن مي گوييم، به كدام قوم تعلق داريم، و نام چه تباری بر ما نهاده شده است. ما فقط می دانستيم كه فرزندان يك آب و خاك هستيم و همه به آزادی، به آبادی، به تعالی و به ترقی سرزمين خود میانديشيديم.

آقای افزود اگر اتحادی كه در آن زمان در برابر قوای متجاوز بيگانه داشتيم همچنان استوار میماند، و صفوف ما دست خوش شكاف و اختلاف نمی شد، ما می توانستيم در فردای آن به سراغ ديگر خواسته های برحقِّ مردم خود برويم و نظامی را به ميان آوريم كه بر زخم های بجا مانده از دوران جنگ مرهم بگذارد و كشور ما را بسوي ثبات رهبري كند.

ما از آن حوادث درس گرفته ايم و امروز به خوبی در می يابيم كه بايد باورمندی به اتحاد و مقابله با تفرقه را، چنان كه دين ما می گويد، به اصلی پايدار در فرهنگ خود تبديل كنيم، و اجازه ندهيم هيچ كسی با هيچ نيتی آن را خدشه دار سازد.

ما از اين طريق می توانيم به آرمان های بلند شهدای خود تحقق ببخشيم و زحمت بی دريغ سربازان و فرزندان دلير اين ميهن را پاس بداريم.

به گفته وی، همکاری سه قوه که قانون اساسی افغانستان مشخص ساخته و همسویی و همدلی اینها یعنی قوه قضایه، مقننه و اجرائیه پاسخ واضح به دشمنان این مملکت است، این مملکت واحد است، این دولت واحد است و حکومت وحدت ملی متحد است.

وی در بخشی از سخنانش با اشاره به افراتگرایی گفت: كاش گروه های جنايت پيشه توانايي اين را می داشتند كه با علمای بزرگ ما بحث كنند، تا برای شان واضح گردد كه جهاد حقيقی، آن فداكاری هايی است كه سربازان ما براي دفاع از مردم خود نشان میدهند، آن تعليمی است كه علمای ما در مدارس و معلمان ما در مكاتب برای تربيت اولاد اين وطن به انجام میرسانند، آن همتی است كه كارگران ما برای رزق حلال خانواده­های شان به خرج می دهند، آن تجارت پاكی است كه تاجران ما برای خودكفايی ملی ما به پيش می برند، آن جد و جهدی است كه دانشمندان ما برای روشن نگاه داشتن مشعل علم، و فرهنگيان ما برای بالندگیِ فرهنگ به كار می برند.

او گفت: جهاد حقيقی و به فرمودۀ پيامبر بزرگ اسلام، (ع)  بالاترين جهاد، سخن حقی است كه عالمان ما در برابر اين گروه های جَوْر و جَهل بگويند و نگذارند تا جُرم و جنايت بنام دين ما پيوند زده شود.

چه خوب می شود كه علمای كرام تلاش كنند به كسانی كه فريب اين گروه ها را خورده اند واضح بسازند كه پيامبر ما فرمود: وقتی خوارج دست به قتل مومنان می زنند، اگر من زنده باشم، آنان را چنان نابود می كنم كه مردمِ عاد و إِرَم نابود شدند.

آقای غنی افزود که آنان هيچ دليل معتبر شرعي برای اين آشوب طلبي هاي شان ندارند و به همان علت از مباحثه با علمای بزرگوار ما مثل «مولوی کشاف» می گريزند.

او گفت باز هم از آنان دعوت می کنم بیایید همرای علمای ما بنشیند، اگر سر خود اعتماد دارید که اساسات دین مبین اسلام را می شناسید، در شورای صلح ما علمای بزرگ وجود دارد.

او گفت ما همچنان كه روز پيروزی جهاد را تجليل می كنيم بايد به ياد داشته باشيم كه مبارزه با فساد و واسطه گری و قانون گريزی، خود جهاد ديگری است كه بر دوش همۀ ما قرار دارد. خرابی هايی كه افراد و حلقات آغشته به فساد ببار می آورند، اعتمادی را كه آنان به نظام و دولت داری از بين می برند، سرکوب استعدادهايی كه آنان در فرزندان اين كشور سبب می شوند، بيكاره گی هايی را كه آنان جايگزين شايسته سالاری می كنند، و حمايتی كه آنان از افراد فاسد و آلوده نشان می ­دهند، كمتر از خرابی­هايی نيست كه جنگ گروه های تروريستی بر كشور ما تحميل كرده است.

وی در ادامه افزود اگر فرزندان ما سينه های خود را سپر كرده و جان های شيرين خود را برای دفاع از مردم و حق آنان برای داشتن زندگی آبرومندانه، فدا می كنند، ما هم بايد دوشادوش آنان جهادی ديگر را در جبهه ای ديگر به پيش ببريم و مقابلۀ راستين با فرهنگ فساد و اختلاس را از وجايب خود بدانيم.

حكومت ما با جديت می خواهد جلو فساد را بگيرد و اقدامات عملی را در اين راستا شروع كرده و به اجرا گذاشته است، اما لازم است كه اراده ای ملی برای مبارزه با فساد شكل وسیع تر بگيرد و فرهنگ واسطه گری های غير قانونی ريشه كن گردد. با اين كار است كه جهاد ما به اهداف حقيقی خود نزديك می­شود و راه برای تحقق آرمان شهدای ما هموار می گردد.

۸ ثور

ارگ

تجلیل

ریاسن

علما

غنی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed