دیدار جنرال دوستم و رجب طیب اردوغان در ترکیه و بحث روی ائتلاف نجات افغانستان و تحکیم روابط دوستانه هر دو کشور

۲۷ عقرب ۱۳۹۶

جنرال دوستم و رجب طیب اردوغان روز جمعه (26 عقرب) با هم دیدار و گفتگو داشتند در این دیدار معاون اول ریاست جمهوری افغانستان خواهان “تحکیم هر چه بیشتر رابطه‌ی دوستانه میان هر دو كشور و افزایش همکاری ترکیه در راستای نوسازی و بازسازی افغانستان شده است”.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از خبرنامه معاونیت اول ریاست جمهوری چنین آمده است « معاون اول ریاست جمهوری طی این دیدار خواهان تحکیم هر چه بیشتر روابط دوستانه میان هردو كشور و افزایش همکاری کشور ترکیه در راستای نوسازی و باز سازی افغانستان گرديد.»

در ادامه این خبرنامه افزوده است « معاون اول ریاست جمهوری از رئیس جمهوری کشور ترکیه خواست، تا در مورد اجرای اقامت آن عده مهاجرین افغانستان که بنابر مشكلاتي در كشورشان در جمهوری ترکیه زنده گي ميكنند توجه کرده و به وزارت خارجه ترکیه هدایتی در این زمنیه عنایت بدارد.»

در این دیدار روی ائتلاف نجات افغانستان نیز بحث و تبادل نظر صورت گرفته است در خبرنامه تاکید کرده است « معاون اول ریاست جمهوری یاد آور شد که سه حزب مقتدر افغانستان مدتیست که ائتلاف نجات افغانستان را ایجاد کرده اند که در روند انتخابات آینده و تحکیم ثبات در کشور نقش بسزایی خواهند داشت.»

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز به معاون اول ریاست جمهوری کشور وعده داد که در زمینه اقامت مهاجرین بدون اسناد، تعلیم و تربیه فرزندان آن ها و دیگر مسایل مطرح شده در این دیدار اقداماتی را رویدست خواهد گرفت .

در پایان این دیدار معاون اول ریاست جمهوری افغانستان کتیبه‌ای را که از سنگ های با ارزش افغانستان ساخته شده و در آن آیاتي از كلام الهي حک گردیده است، و کتاب های “دوستم و افغانستان” و “آخرین سپه سالار ” که از سوی یک نویسنده امریکایی در مورد خود ایشان نگارش یافته است، را به رئیس جمهوری ترکیه اهدا کرد.

رئیس جمهوری ترکیه نیز کتاب جدیدش را که “دیدگاه جدید ترکیه” نام دارد و به تازه گی ها انتشار یافته است، به معاون اول ریاست جمهوری هدیه کرد. ملاقات امروزي رئيس جمهوري تركيه و معاون اول رياست جمهوري افغانستان در رسانه هاي داخلي تركيه بازتاب گسترده داشته است.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که در این روزها خبر از برگشت جنرال دوستم به افغانستان در رسانه‌های داخلی داغ شده و سخنگویان حزب جنبش ملی گفته اند که زودی جنرال دوستم به افغانستان خواهد آمد.

ائتلاف نجات

اردوغان

ترکیه

جنرال دوستم


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.