درخواست پناهندگی برای 180 هزار شهروند سوری

۱۷ قوس ۱۳۹۳

بیش از30 سازمان حقوق بشری از جامعه جهانی خواسته اند که برای 180 هزار از پناهجوی سوری که در جنگ داخلی آن کشور بیجاشده اند زمینه پناهندگی را در خارج از سوریه فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، روز دوشنبه “17 قوس” بیش از 30 سازمان امدادرسان جهانی از تمامی کشورهای جهان خواستند 180 هزار پناهجوی سوری که در پی جنگ داخلی آن کشور آواره شده‌اند، را بپذیرند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) اعلام کرده که این تعداد تنها پنج درصد از کل شمار پناهندگان سوری در پایان سال 2015 میلادی را نشان می‌دهد.

این درخواست بین المللی پیش از برگزاری کنفرانسی که قرار است روز سه‌ شنبه 18 قوس در ژنو در این باره منعقد شود، مطرح شد. قرار است در این کنفرانس مسئله پناهندگان و آوارگان سوری و کمک رسانی  و اسکان آنها مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دربیانیه ای که این 30 سازمان حقوق بشری و امداد رسان صادر کرده اند، آمده است که پس از گذشت سه سال جنگ داخلی سوریه، بیش از 3.2 میلیون آواره سوری در کشورهای هم جوار  پناه برده اند.

این در حالی‌ است که مذاکرات و تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه نا فرجام مانده است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تخمین می‌ زند که این تعداد از پناهندگان تا پایان سال 2015 به بیش 3.59 میلیون نفر افزایش یابد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد افزود: “کشورهای همسایه سوریه طی سه سال و نیم گذشته، سخاوتی بارونکردنی از خود نشان داده‌اند، اما آسیب‌های ناشی از بحران، تاثیرات سنگین و فشاربسیاری بر خدمات عمومی و ساختارهای زیربنایی این کشورها وارد کرده است“.

از جمله سازمان هایی که این درخواست بین المللی را امضاء کرده اند: عفو بین المللی، پزشکان بدون مرز، نهضت ضد گرسنگی، نجات کودکان و کایر انترناشنال هستند.

ترکیه و لبنان هرکدام به تنهایی پناهگاه بیش از یک میلیون پناهنده سوری شده‌اند.

چند صد هزار آواره دیگر سوری نیز به اردن پناهنده شده و در اردوگاه های موقت و در شرایطی بسیار سخت زندگی می کنند.

سازمان ملل در عین حال از کشورهایی کمک خواسته است که تا کنون هیچ پناهجویی را نپذیرفته‌اند، کشورهای خلیج از آن جمله هستند که سازمان ملل از آنها خواستار پذیرش پناهندگان سوری شده است.

تازه‌ ترین درخواست سازمان ملل و سازمان‌هایی که در زمینه مسائل بشردوستانه در منطقه فعالیت دارند پس از آن مطرح می شود که برنامه   جهانی غذا وابسته به سازمان ملل منحد ، در اول دسامبر جاری، اعلام کرد به دليل کمبود بودجه، کمک‌ غذايی به يک ميليون و 700 هزار پناهنده سوری را در اردن، لبنان، ترکيه، عراق و مصر متوقف کرده است.

بنا بر تازه‌ ترین گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، نهاد ناظری که مقر آن در لندن است، شمار کشته‌ شدگان جنگ داخلی سوریه از مرز 200 هزار نفر گذشته است. در حالی‌ که تخمین‌های دیگر از کشته‌ شدن دستکم 280 هزار نفر حکایت دارد.

180 پناهنده

پناهندگی

جامعه جهانی

جنگ

سوریه


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.