حكمتیار و مهمند؛ مهره‌های سوخته‌ای برای ناامن‌سازی شمال

۳ سنبله ۱۳۹۶

بعد از سال‌ها تلاش برای برگشتاندن حكمتیار از كمپ شمشتوی پاكستان توسط  حكومت مركزی، شورای صلح و غلجایی‌های درون حكومتی، این پروژه با موفقیت انجام شد و حال این تیم قصد دارد از حكمتیار كه ظاهرتاً رهبر قوم پشتون خود را می‌داند؛ استفاده ابزاری كند و هر از گاهی او را به ضد اقوام غیر پشتون و زبان فارسی دری می‌شوراند.

حکمتیار هر از گاهی بیانیه‌های غیر مسولانه بر ضد زبان و رهبران غیر پشتون می‌دهد و در این اواخر احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان را در جمع مردم بدخشان متهم به جاسوسی ISI كرد و از سوی دیگر تیم یادشده توسط آصف مهمند؛ عطا محمد نور را هدف قرار داد و توطیه‌ای را راه‌اندازی كرده است كه ظاهراً استاد عطا، مهمند را توسط محافظین خود مورد ضرب و شتم قرار داده است كه سخنگوی والی بلخ این موضوع را كاملاً رد كرده است.

بعد از این رویداد، آصف مهمند به حمایت حكمتیار تظاهراتی را در کابل راه‌اندازی كرده بود كه اكثراً اشتراک‌كننده‌گان این تظاهرات بالای سن ٤٠ سال بودند و این موضوع به خوبی می‌رساند كه فاشیزم قومی در میان جوانانِ قوم پشتون جایگاه ندارد.

همین‌طور حكمتیار كه در حدود ٢ دهه از وطن دور بوده؛ اما اطرافیان وی این را باور ندارند و همیشه در پی ایجاد توطئه استند و استاد عطا محمد نور هم چند شخص را متهم به ایجاد شورش و توطئه در مزار كرده بود.

امروز در صفحه‌های اجتماعی حتی مخالفین استاد عطا حمایت خود را از وی اعلام كردند و این به خوبی می‌رساند كه نسل نو خواهان آبادانی و پیشرفت كشور استند و با كسانی كه كابل را ویران كردند و سال‌های سال با حكومت‌ها مخالفت كردند و در ١٧ سال گذشته چندین حمله انتحاری انجام دادند و حال خود را حق به جانب می‌دانند؛ همراه نیستند.

كسانی كه گفته بودند «اگر در موجودیت امریكا به افغانستان بیایم از أمت رسول‌الله نباشم» در حالی كه امروز پول محافظت‌اش را امریكا می‌دهد و برای استراتیژی امریكا لحظه شماری می‌كند؛ واقعاً جای بحث وجود دارد كه ایشان حال أمت كی استند و چطور با حكومت ١٧ سال جنگید و از داعش حمایت كرد؛ حال وارد نظام شده و برای كسانی كه ١٧ سال از حكومت حمایت كردند، شهید دادند و برای آبادانی این كشور كار كرده‌اند؛ خط و نشان می‌كشد.

آگاهان به این باورند كه آصف مهمند، ایشچی ثانی است كه برای ترور شخصیتی استاد عطا وارد مزار شده بود و این تئوری برای جنرال دوستم كارگر افتاد و می‌خواستند كه استاد عطا را هم در این تار عنكبوت گرفتار كنند و شمال را «بی‌سر» بسازند تا پلان‌های خصمانه‌شان را عملی كنند كه با رفتن عطا محمد نور به چمتال، به اتاق توطئه فهماندند كه شمال را نا امن ساخته نمی‌توانند.

ندیم پارسینا

آصف مهمند

حکمتیار

شمال

عطامحمد نور

ناامن


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.