حزب الله لبنان به قوی ترین سازمان جهان تبدیل شده است

۱۴ عقرب ۱۳۹۵

یکی از جنرالان بلند پایه رژیم صهيونيست اسرائیلی گفته  است که «سيد حسن  نصرالله»  توانست حزب الله را به يکي از قوي ترين سازمانهاي جهان تبديل کند.

روزنامه رأي اليوم در اينترنت به قلم زهير اندراوس نوشت: عليرغم اينکه اسرائيلي ها حزب الله لبنان را پس از ايران دشمن شماره دو خود به شمار مي آورند اما حزب الله اکنون به خطري راهبردي تبديل شده است و سيدحسن نصرالله دبيرکل حزب الله لبنان يکي از رهبران عربي است که بايد به سخن او گوش سپرد.

يک دهه پس از جنگ دوم لبنان در تابستان 2006، تحليلگران و کارشناسان و تصميم سازان تل آويو همچنان سعي در بررسي هرچه دقيقتر اين پديده دارند و سعي مي کنند از پيروزي حزب الله در اين تجاوزگري تجربه کسب کنند. اين موضوع در دانشکده تل حاي در شمال حکومت عبري بررسي شد و اعلام شد که بيش از 80 درصد از اسرائيلي ها به سيد حسن نصرالله اعتماد دارند و مابقي به سران خودشان اعتماد دارند.

روزنامه عبري يديعوت احارونوت در اين خصوص به نقل از يک افسر بلندپايه اسرائيلي نوشته است: طي جنگ غزه که پس از جنگ لبنان در سال 2006 روي داد ژنرالهاي ارشد ارتش اسرائيل نحوه تعامل حزب الله لبنان را با رويدادهاي نوار غزه زير نظر داشتند و در انتظار نحوه قرائت نصرالله از اين مسئله بودند. اگر متوجه شويم که دشمن شماره يک ما يعني حزب الله لبنان چه ديدگاهي دارد امور بسياري براي ما روشن خواهد شد. نصرالله موفق شده است بر افکار اسرائيلي ها تاثير بگذارد و در آنها نگراني امنيتي ايجاد کند و آنها را از زرادخانه موشکي حزب الله به وحشت اندازد.

ايتان هابر رئيس دفتر اسحاق رابين نخست وزير اسبق اسرائيل در مقاله اي در يديعوت احارونوت گفته است: امکان پيروزي در همه جنگ ها وجود ندارد. اگر اينگونه بود ما توصيه مي کرديم که فوراً وارد جنگ شويم…حزب الله طي ساليان گذشته به هزاران فروند موشک و راکت هاي بسيار دقيق مجهز شده و هزاران نيروي آموزش ديده که در سوريه به خوبي تجربه کسب کرده اند جذب کرده است. آرامشي که اکنون در شمال [فلسطين اشغالي] وجود دارد با شليک نخستين موشک از لبنان به فراموشي سپرده مي شود چه رسد به اينکه موشک هاي بسياري شليک شود. اسرائيل فقط در صورتي بايد وارد جنگ شود که شمشير بر روي گردنش قرار گرفته باشد. سران اسرائيل بايد بفهمند که چيزي به نام جنگ تاکتيکي وجود ندارد. متأسفانه فقط جنگ بزرگ وجود دارد.

رأي اليوم در ادامه نوشته است: ايلي يشاي معاون نخست وزير اسرائيل در زمان جنگ نيز گفته است: حزب الله عليرغم قابل مقايسه نبودن توانش با توان ما، قادر است جنگ رواني را با موفقيت مديريت کند و اين درحالي است که اسرائيل طي جنگ در عملکرد رسانه اي اش شکست خورد و تريبون در اختيار دشمن قرار گرفت. روزي نگذشته است که نصرالله روحيه ما را تضعيف نکرده باشد و اعصاب اسرائيلي ها را به بازي نگرفته باشد.

امروز مي توان براي تسلي خاطر سران سياسي و نظامي اسرائيل و براي کاستن از فشار ناشي از نتايج نا اميد کننده اين جنگ گفت که؛ در جهان هيچ کشوري وجود ندارد که در جنگ نامنظم پيروز شده باشد.

برهمين اساس تحليلگران اسرائيلي اجماع دارند که سيد حسن نصرالله رهبري استثنائي است و بايد به سخنان وي خوب گوش داد زيرا ميان سخنان او و عملکردش تطابق بسياري وجود دارد.

الکس فيشمن تحليلگر نظامي روزنامه يديعوت احارونوت خاطر نشان کرده است که؛ اسرائيل طبق معمول تمايل دارد سران کشورهاي عربي را تحقير کند اما در خاورميانه رهبراني استنثائي وجود دارند. وقتي نصرالله تهديدي را مطرح مي کند ما بايد خوب به آن گوش کنيم زيرا او به همه تهديدها و به هرچيزي که تعهد کرده عمل کرده است.

تسوي يحزکئيلي کارشناس امور عربي در کانال 10 تلويزيون اسرائيل نيز گفته است: من به اظهارات نصرالله درباره قدرت حزب الله در بازدارندگي اسرائيل اعتماد دارم. ما بايد تهديد نصرالله را مبني بر جنگ در جولان  جدي بگيريم زيرا اگر رزمندگان حزب الله وارد مرزها شوند توانمندي شان براي جنگ با اسرائيل بيشتر خواهد بود.

از نظر ژنرال گابي تسور فرمانده نيروي زميني ارتش اسرائيل، نصرالله توانسته است حزب الله را از نظر توان نظامي به يکي از قويترين سازمان هاي جهان تبديل کند و توان رزمي و زرداخانه موشکي آن و شيوه هاي جنگي آن را در ميادين جنگ هاي آينده رشد دهد.

اين روزنامه در ادامه نوشت: عليرغم مطالب گفته شده بايد بر دو موضوع مهم تاکيد کرد؛  نخست آنکه اسرائيل جنگ رواني سختي را عليه عربها در پيش گرفته است و بدون هيچ نگراني سعي دارد نصرالله و حزب الله را به عنوان شيطان معرفي کند و براين اساس بعيد به نظر نمي رسد که اين گونه سخنان نيز در چارچوب جنگ رواني باشد.

موضوع دوم که شايد مهمتر باشد اين است که در سايه تهديدات حزب الله که اکنون جنبه موشکي پيدا کرده است و به اعتراف رسمي  تل آويو قادر است هرجائي را در حکومت عبري هدف قرار دهد، حکومت عبري نمي تواند دوام بياورد.

ابرقدرت جهان

اسرائیلی ها

پس از ایران

سید حسن نصرالله

لبنان


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.