حاتم بخشی‌های از کود 90 و 91 به  مشاورین ارگ تا رییس دانشگاه کابل و دفتر بانوی اول

۱۵ عقرب ۱۳۹۶

اسنادی که این روزها به رسانه‌ها درز کرده است، پول‌های هنگفتی را نشان می‌دهد که از کودهای 90-91 اجرا شده است و این در حالیست که سطح فقر و بیکاری روز به روز در کشور بیشتر شده میرود.

یک سندی که به خبرگزاری خاورمیانه رسیده است، نشان می‌دهد که فقط مشاوریت روابط عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری 151 کارمند دارد که معاش سالانه شان بیش از 90 میلیون افغانی می‌شود.

همچنان مصارف مستوره شان در سال 1395 بیش از چهار میلیون شده است که جمعاً 94 میلیون افغانی پولی است که رییس جمهور حکم داده که از کود 91 این مبلغ را به اداره امور بدهند.

در مکتوب آمده است که « طوریکه مقام محترم آگاهی دارند قرار حکم شماره 2761 مقام عالی ریاست جمهوری در امور روابط عامه و استراتیژیک به تعداد 112 بست کارمند و تعداد 39 بست اجیر که جمعاً تعداد 151 بست منظور شده است.»

اما شاه حسین مرتضوی می گوید که  «اشرف غنی تنها 102 مشاور دارد که 50 نفر از این مشاوران از زمان حامدکرزی باقی مانده‌ و مابقی آنها از سوی اشرف غنی به کار گماشته شده‌اند.»

مرتضوی بدون ارائه جزئیاتی درباره مبلغ دریافتی مشاوران اشرف غنی گفت: مشاوران ریاست جمهوری افغانستان مانند کارمندان عالی رتبه دولتی حقوق دریافت می‌کنند.»

این در حالیست که چند روز قبل سندی دیگر نیز به رسانه‌ها درز کرده بود که از وجود 484 مشاور در ارگ ریاست جمهوری خبر می‌داد که معاش این مشاوران در حدود سه میلیون دالر در سال می‌شود.

اما شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری ضمن شایعه خواندن این خبرها در صفحه فیسبک خود نگاشته است که «برخی کاربران به صورت منظم و هدفمند هرروز یک شایعه را نشر می‌کنند. ظاهرا شعار شان این شده است: «هرروز ، یک شایعه» این شایعه بیشتر با رویکرد فضای بی‌اعتمادی میان دولت و مردم و بی باوری نسبت به آینده کشور صورت می‌گیرد.»

در ادامه مرتضوی می افزاید «  دیروز یک سند جعلی در باره مشاوران رییس جمهور به نشر رسید، به رغم توضیح دفتر سخنگوی ریاست جمهوری، اما بازهم امروز برخی رسانه‌ها در صفحه اول خود تیتر خبری زده است، این درحالی است که کمتر کاربران و حتا رسانه‌های کشوردر باره بودجه سال 1397 که تاثیر مستقیم روی زندگی یکایک ما دارد توجه کرده‌اند.»

همچنین سند فاش شده دیگری از اداره امور ریاست جمهوری افغانستان، نشان می‌دهد که هزینه 6 ماه کرایه موتر زرهی که بر اساس حکم ریاست جمهوری این کشور در اختیار «حمیدالله فاروقی» رییس دانشگاه کابل و مشاور  ارگ قرار دارد حدود 35 هزار دلار است.

این در حالیست که معاش یک مامور و یک معلم در افغانستان ماهانه از 100 الی 150 دالر است و بنابر گزارش سازمان‌های جهانی بیشترین نفوس افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و از آغاز حکومت وحدت ملی تا حال میزان بیکاری هم در افغانستان به بیشتر حد خود رسیده است و دارد کم، کم به بحران مبدل می‌شود.

سندی دیگر که به خبرگزای خاورمیانه مواصلت نموده است نشان می‌دهد که هزینه شیشه‌های زرهی قصر نمبر یک و قصر گلخانه چیزی در حدود یک و نیم میلیون دالر امریکایی شده است.

همچنان در سند دیگر نشان میدهد که معاش امتیازی کارمندان دفتر بانوی اول 23میلیون افغانی شده است که در سند آمد که این ملبغ شامل بودیجه نبوده و از بودیجه احتیاطی اجرا شده است.

 

 

ارک

اسناد

دانشگاه کابل

مشاورین

وزارت مالیه


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.