تجلیل از سى و هشتمین سالروز پیروزى انقلاب اسلامى ایران در کابل

سفارت جمهورى اسلامى ایران در کابل از سى و هشتمین سالروز پیروزى انقلاب اسلامى به رهبری حضرت امام خمینی(ره) با حضور شخصیت های سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان به طور ویژه تجلیل کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این مراسم ویژه در مقر سفارت جمهوری اسلامی ایران با میزبانی «محمد رضا بهرامی» سفیر ایران مقیم کابل برگزار شد.

دکتر عبد الله عبداالله «رئیس اجرایی» حکومت وحدت ملی افغانستان در این مراسم گفت که انقلاب اسلامی ایران تأثیر ماندگار در اوضاع منطقه و فراتر از منطقه داشت و حرکت های آزادی بخش را در سراسر دنیا رقم زد.

آقای عبدالله از انقلاب اسلامی به عنوان یک نقطه عطف در تاریخ یاد کرد و افزود که این انقلاب باعث شد تا امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور با اعتبار در منطقه و در مناسبات بین المللی ظهور کند.

رئیس اجرایی با اشاره به روابط بین افغانستان و ایران گفت که مشترکات تمدنی، فرهنگی، تاریخی، دینی و همزمانی باعث شد که امروز بعد از گذشت ۳۸ سال روابط بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان هم‌چنان از قوت و قدرت برخوردار باشد.

آقای عبدالله هم‌چنان یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران، با حمایت از جهاد برحق مردم افغانستان در زمان جهاد و حمایت از مقابله با تروریزم بین‌المللی به عنوان یک کشور انگشت شمار در زمان مقاومت همیشه دوستی خود را نسبت به افغانستان ثابت کرده‌است.

او ادامه داد که میزبانی از میلیون‌ها مهاجر افغان، حمایت از جمهوری اسلامی افغانستان در پانزده سال گذشته، تحکیم روابط دوستانه و حمایت از بازسازی کشور ما از جمله نقاطی است که مردم دو کشور را بیشتر از پیش پیوند داده‌است.

رئیس اجرایی خاطر نشان کرد که افغانستان به روابط نیک همسایگی با همه همسایگان خود ارج می گذارد و تاکید روی اصول پذیرفته شده -احترام متقابل و عدم مداخله به امور همدیگر- دارد که با رعایت این اصول شاهد استفاده بهتر از فرصت‌های مشترک و مقابله بهتر با تهدیدات مشترک بوده‌ایم.

رئیس اجرایی در ادامه یادآور شد که امروز نه تنها ما بلکه جهان با تهدیدات مشترک مواجه است و در این عرصه فقط همکاری صادقانه و بدون تفکیک موثر خواهد بود چون تفکیک قایل شدن به تروریزم –تروریزم خوب و بد- همه را متاثر خواهد ساخت.

آقای عبدالله هم‌چنان یادآور شد که در پروسه صلح ما از همکاری همه کشورها استقبال می‌کنیم؛ اما در حین حال اصل مالکیت این پروسه باید متعلق به افغان‌ها باشد و حکومت وحدت ملی نیز در ارتباط با مصالحه سیاستی بسیار روشن داشته‌است و همکاری همه کشورها را در تقویت این سیاست می‌خواهد.

رئیس اجرایی در اخیر تاکید کرد که افغانستان همیشه خواستار تحکیم روابط در سطح منطقه و در سطح همسایه‌های خود می‌باشد و از آنان نیز توقع عمل بالمثل را دارد.

همچنین «محمد رضا بهرامی» سفیر کبیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل، گفت که ایران و افغانستان مشترکات دینی، زبانی، فرهنگی و تاریخی دارند و افغانستان از بین ۱۵ همسایه ایران بیشترین و نزدیک ترین وجوه مشترک را با کشور ما دارا می‌باشد.

آقای بهرامی افزود که ایران همواره در طول سال‌های جهاد مردم افغانستان علیه اشغالگران، مقاومت علیه افراط گرایی و تحولات بعد از سال ۲۰۰۱ در کنار مردم و دولت افغانستان بوده و در این مسیر از هیچ کمکی دریغ نکرده است.

بهرامی خاطر نشان کرد که روابط سیاسی ایران و افغانستان در ۱۶ سال اخیر دوستانه و حسنه و شاید در طول تاریخ روابط دو کشور بی‌نظیر بوده‌است که این روابط بر اساس احترام متقابل و عدم مداخله در امور یکدیگر و توجه به مقررات و تعهدات بین‌المللی استوار است.

او با بیان این‌که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، دولت محوری و حمایت از استقرار صلح و ثبات در افغانستان می‌باشد تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا از تمامی ظرفیت‌های موجود برای کمک به روند صلح افغانستان استفاده کند.

آقای بهرامی از تروریزم به عنوان یک تهدید مشترک علیه بشریت یاد کرد و با بیان این‌که تجربه سال‌های اخیر نشان می‌دهد که وحشت آفرینی این گروه‌ها به جغرافیای خاصی محدود و محصور نیست افزود که مقابله با این تهدید مشترک همکاری جمعی تمامی دولت‌ها به خصوص آنهایی که در معرض این تهدید مستقیم قرار دارند را طلب می‌کند.

سفیر کبیر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که ایران به عنوان همسایه نزدیک افغانستان نمی‌تواند به گسترش ناامنی و بی‌ثباتی بی‌تفاوت بماند و علی رغم هزینه‌های زیادی که در راه مبارزه با فعالیت‌های گروه‌های تروریستی و مواد مخدر متحمل شده؛ هم‌چنان آماده افزایش مشارکت و همکاری برای اجرای طرح های دو جانبه و چند جانبه به منظور مبارزه با این پدیده شوم که ساختارهای جدا ناپذیر از همدیگر دارد می‌باشد.

بهرامی هم‌چنان از پیشینه کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به افغانستان یاد کرد و افزود که ایران در عرصه‌های مختلف بازسازی افغانستان از جمله راه سازی، بهداشت، آموزش و توسعه منابع انسانی مشارکت جدی داشته است و در آینده نیز آمادگی دارد با همراهی جامعه بین‌المللی برای ارایه کمک‌های توسعه ای در جهت مبارزه با مواد مخدر، تروریسم و دست یابی به توسعه پایدار در کنار دولت و مردم افغانستان به همکاری های خود ادامه دهد.

آقای بهرامی اشاره کرد که همین‌اکنون حدود ۳ میلیون نفر از اتباع افغانستان در ایران به اشکال مختلف حضور دارند که هر دو کشور در تلاش هستند تا در تفاهم به همدیگر نسبت به قانونمند شدن حضور این تعداد اتباع افغانستان اقدام کنند.

او هم‌چنان افزود که اشتغال تحصیل حدود ۴۵۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی، ۱۵ هزار دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و ثبت نام از آنعده از فرزندان افغانستانی که فاقد هر نوع مدارک هویتی بودند در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار داشته و اجرا می‌شود.

بهرامی علاوه کرد که تلاش برای بیمه نمودن حدود ۸۵۰ هزار نفر از اتباع افغانستان در ایران از جمله اقدامات دولت ایران می‌باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی افغانستان از شرکای مهم تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود افزود که به اعتقاد ما در این بخش ظرفیت و توانمندی‌های بالقوه زیادی بین دو کشور وجود دارد و امیدواریم شاهد گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی باشیم.

او تاکید کرد که ایران با توجه به برخورداری از موقعیت ممتاز جغرافیایی و شرایط مناسب امنیتی و زیر ساخت‌های جاده‌ای و ریلی آمادگی دارد تا به ظرفیت های ترانزیتی افغانستان و رشد و شکوفایی اقتصاد و توسعه تجارت در منطقه همکاری کند.

او اشاره کرد که در این راستا همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در قالب مشارکت نه رقابت؛ از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد که نمونه بارز آن همکاری سه جانبه در توسعه و بهره برداری بندر چابهار بین جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری هند می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *