امضای موافقتنامه و 3سندهمکاری میان افغانستان وسریلانکا

۱۵ حوت ۱۳۹۲

حامد کرزی رئیس جمهوری کشورمان  و مهیندا راجاپاسکا رئیس جمهوری سریلانکا، امروز (15 حوت) در شهر کولمبو سریلانکا ضمن تاکید روی گسترش روابط دو جانبه یک موافقتنامه و سه یادداشت تفاهم همکاری را امضاء کردند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، حامد کرزی روز گذشته در راس یک هیات بلند پایه حکومتی جهت یک سفر رسمی سه روزه عازم سریلانکا شد.

رئیس جمهوری کشور صبح امروز در حالیکه سرود ملی افغانستان و سریلانکا نواخته می شد با شلیک21 فیر توپ در قصر ریاست جمهوری سریلانکا مورد استقبال مهیندا راجاپاسکا، رئیس جمهور سریلانکا، قرار گرفت.

روسای جمهور و هیات های عالی رتبه دو کشور طی ملاقات های دوجانبه در مورد گسترش روابط میان افغانستان و سریلانکا، تبادل تجارب در ساحات مختلف بخصوص همکاری های امنیتی، تحصیلات عالی و سایر موضوعات مورد علاقه، بحث و مذاکره نمودند.

رئیس جمهور سریلانکا ضمن خوش آمدید به حامد کرزی و هیات همراه اش، از رهبری فعال رئیس جمهور کرزی در حساس ترین مرحلهء تاریخ افغانستان و همچنان از تلاش های وی در جهت برقراری صلح و ثبات دایمی ستایش بعمل آورد.

مهیندا راجاپاسکا انتخابات قریب الوقوع ریاست جمهوری و شورا های ولایتی افغانستان را یک دستآورد بزرگ دانست.

رئیس جمهور سریلانکا گفت که دوستی سریلانکا و افغانستان مستحکم می باشد و نشست امروزی و امضای تفاهم نامه ها میان دو کشور، این روابط  و دوستی را پایدارتر می سازد.

همچنین رئیس جمهور کرزی از استقبال و مهمانوازی گرم رئیس جمهور سریلانکا تشکری نمود و آنرا نمایانگر دوستی و فرهنگ مشترک میان دو کشور دانست.

حامد کرزی ضمن یاد آوری از دستآورد ها و پیشرفت های سریلانکا در عرصه های مختلف بخصوص تامین صلح و ثبات در آن کشور گفت که این پیشرفت ها می تواند مثال خوبی برای افغانستان و کشور های منطقه باشد.

رئیس جمهور افزود: صلح بهترین تضمین کننده  رفاه و آسایش یک کشور است.

رئیس کرزی با توجه به موجودیت نهاد های معتبر تحصیلی در سریلانکا، از رئیس جمهور مهیندا راجاپاسکا همچنان خواست تا به مصرف دولت افغانستان، بورس های تحصیلی کشورش را در رشته های طب و انجنیری در اختیار محصلین افغان قرار دهد.

در اخیر این مذاکرات، در حضورداشت رئیس جمهوری کرزی و رئیس جمهور سریلانکا، یک موافقتنامه و سه یادداشت تفاهم میان افغانستان و سریلانکا طی مراسمی به امضاء رسید.

وزرای تحصیلات عالی دو کشور، پوهاند دوکتور عبیدالله عبید و اس بی دیسانایگ، یادداشت تفاهم همکاری ها در عرصه تحصیلات عالی را به امضا رساندند که به اساس آن زمینه تحصیلات عالی برای محصلین افغان در سریلانکا و تبادلهء تجارب، استادان و کارمندان مسلکی به منظور پیشبرد برنامه های تربیوی فراهم خواهد گردید.

همچنان یادداشت تفاهم همکاری ها در عرصه صحت توسط داکتر ثریا دلیل وزیر صحت عامه کشور و مایتریپا سری سینا وزیر صحت سریلانکا به امضا رسید که به اساس آن کارمندان صحی افغان توسط وزارت صحت عامه سریلانکا در رشته های مختلف مورد آموزش قرار می گیرند.

آمنه افضلی وزیر کار، امور اجتماعی و شهدا و معلولین کشور و دیلن پریرا وزیر استخدام، انکشاف و رفاه سریلانکا، موافقتنامه استخدام قوای بشری سریلانکا در افغانستان را به امضا رسانیدند که به اساس آن متخصصین سریلانکا مطابق قوانین دو کشور در افغانستان استخدام می شوند.

سومین یاداشت تفاهم در زمینه همکاری های ورزشی کرکت، فوتبال و گلف و همچنان تبادله پروگرام ها و مربیان در عرصه های متذکره میان دو کشور صورت خواهد گرفت.

افتغانستان

امضا

تفاهمنامه

سریلانکا

سفر به سرلانکا

کرز


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.