اسد ۱۷, ۱۳۹۹

اعلامیه جمعیت اسلامی افغانستان در باره دو رویداد خونین در کابل

جمعیت اسلامی افغانستان در پیوند به فاجعه خونین تروریستی چهار شنبه پنجم رمضان و سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز جمعه هفتم رمضان اعلامیه صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، جمعیت اسلامی افغانستان در این اعلامیه که جمعه شب متشر کرد از دولت افغانستان و سازمان ملل متحد و جامعه خواسته است تا با مسایل افغانستان جدی رسیدگی نمایند.

شرح اعلامیه قرار ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

فاجعه خونین تروریستی چهارشنبه پنجم ماه مبارک رمضان در شهر کابل که شهادت بیش از صدو پنجاه تن و مجروح شدن صد‌ها نفر از شهروندان بی دفاع کابل را در پی داشت، از حوادثی غم انگیز تلقی می‌شود که در پهلوی وحشت و جنایت حلقه های تروریستی و حامیان داخلی و خارجی آن، ضعف و ناتوانی ارگان های امنیتی را نیز یکبار دیگر به نمایش گذاشت.

این فاجعه که درامتداد حوادث متعدد خونبار درنقاط مختلف کشور به وقوع پیوست کاسه خشم جمعی از شهروندان مصیبت زده کابل را لبریز ساخت، غرض ابراز احساسات شان و جلب توجه دولت به مسوولیت هایش، ‌با استفاده از حق مسجل شان در قانونی اساسی، دست به تظاهرات مسالمت آمیز زدند.

اما برخی از نیروهای امنیتی حاضر در صحنه به جای تامین امنیت تظاهر کنندگان، بر آنان آتش گشودند و شماری از جوانان وطن دوست و بی‌گناه را در روز رمضان، به شهادت رسانیدند.

جمعیت اسلامی افغانستان به عنوان بزرگترین حزب سیاسی کشور، که در تأمین امنیت و ثبات در کشور نقشی مهم بازی کرده و در برابر تروریستان و دشمنان استقلال و آزادی بهای بسیار سنگین پرداخته است، عاملان فاجعه خونین چهارشنبه پنجم رمضان را به شدت محکوم می‌کند و از دولت می‌خواهد که دیگر با مسببان این فاجعه‌ی المناک و حوادث مشابه آن برخورد ملاطفت آمیز را کنار بگذارد و با آنان در چهار چوب قانون برخورد جدی نماید.

جمعیت اسلامی افغانستان همچنین اِعمال خشونت آمیز و ضد قانونی آن عده از مسئولان امنیتی را که شماری از تظاهر کننده گان بی دفاع را مظلومانه به شهادت رسانیدند، شدیدا محکوم می‌کند و از دولت می‌خواهد که به اسرع وقت عاملان آن را توسط یک کمیسیون حقیقت یاب بی طرف، شناسایی کند و به پنجه قانون بسپارد.

جمعیت اسلامی افغانستان به این باور است که تکرار چنین حوادث مرگبار و فاجعه انگیز نشان می‌دهد که ارگان های امنیتی دولت، دچار ضعف و ناتوانی شدید می‌باشد و جهت جلوگیری از تکرار آن نیاز به باز نگری جدی در سطوح بالایی دارد.

جمعیت اسلامی افغانستان از جامعه جهانی که برای امنیت و ثبات افغانستان هزینه‌ می‌کند و از سازمان‌های داخلی و بین المللی مدافع حقوق بشر می طلبد که نگذارند مردم سالاری بیش از این در افغانستان صدمه ببیند و زیر چتر جامعه جهانی استبداد و خودکامگی پا بگیرد و دست‌ آورد های سالیان پسین به باد رود.

همچنین جمعیت اسلامی افغانستان بر فداکاری و قربانی در راستای استقلال و آزادی و تامین امنیت و ثبات سراسری درکشور متعهد می‌باشد و به هیچ گروهی اجازت نمی دهد تا از وضعیت موجود در برهم زدن اوضاع سوء استفاده کند،‌ در عین حال جمعیت اسلامی افغانستان از تمامی حقوق شهروندان از جمله حق تظاهرات حمایت می کند و هیچ گونه زور گویی را نمی پذیرد.

والسلام علی من‌ اتبع الهدی

شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان

کابل – افغانستان جمعه ۱۲ جوزا ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *