عربستان در استفاده از بمب های خوشه ای به یمن اعتراف کرد

۱۴ ثور ۱۳۹۴

احمد عسیری سخنگوی ائتلاف تجاوز به یمن به رهبری عربستان با اعتراف به استفاده از بمب های خوشه ای دریمن گفت: این بمب ها را که گزارش دیده بان حقوق بشر درباره استفاده ریاض از آن به عنوان سلاح ممنوعه یاد کرد، امریکا به ما فروخته است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، شبکه خبری سی ان ان عربی، عسیری در پاسخ به پرسشی درباره اعتراض دیده بان حقوق بشر به استفاده از بمب های خوشه ای نوع CBU-105 در یمن از سوی عربستان با تایید استفاده از این نوع بمب ها گفت: کشورش از این بمب ها برای هدف قرار دادن تجهیزات نظامی استفاده کرده است.

وی با طرح پرسشی گفت که استفاده از این بمب ها غیر قانونی نیست . اگر این بمب ها غیر قانونی است پس چرا امریکا آنها را می فروشد؟

عسیری در خصوص منابع اطلاعاتی دیده بان حقوق بشر ابراز تردید کرد و افزود: دیده بان حقوق بشر این اطلاعات را از انصار الله گرفته است.

عسیری مدعی شد که گزارش دیده بان حقوق بشر بمب های نوع CBU-105 را می شناسد و می داند این بمب ها ضد تجهیزات جنگی است و ما این را قبول داریم و علیه افراد آن را به کار نمی گیریم و شهرها را با آن هدف قرار نمی دهیم.

وی با نایده گرفتن اعتراف خود در استفاده از بمب های خوشه ای در یمن گفت که گزارش دیده بان حقوق بشر در این باره صحت ندارد.

بر اساس این گزارش، عسیری همچنین با طفره رفتن و ارایه پاسخ های ضد و نقیض به خبرنگاران افزود: اگر دیده بان حقوق بشر با ما تماس می گرفت، استقبال می کردیم و به آن احترام می گذاشتیم اما اکنون از آن می خواهیم بی طرف عمل کند.

دیده بان حقوق بشر در گزارش خود عربستان را مسئول استفاده از بمب های خوشه ای ساخت امریکا در یمن که سلاح ممنوعه به شمار می رود، دانست.

دیده بان حقوق بشر به موجب قراردادی که در سال ۲۰۰۸ به امضای ۱۱۶ کشور رسید استفاده از بمب های خوشه ای را که خطر طولانی مدت بر حیات انسان دارد ممنوع اعلام کرد.

عربستان ، یمن و امریکا این قرارداد را امضا نکردند.

عربستان و متحدانش از ششم ماه حمل یمن را آماج تجاوز هوایی خود قرار دادند که تاکنون بیش از ۳ هزار تن از مردم این کشور کشته و هزاران تن آواره شده اند.

اعتراف ،

بمب های خوشه ای،

عربستان،

کشته،

یمن


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed