از چی زمانی بن لادن به فکر اجرای حملات ۱۱ سپتامبر افتاد؟

اسامه بن لادناسامه بن لادن “سرکرده گروه تروریستی القاعده” پس از سقوط هواپیمای مصری در سال ۱۹۹۹، به فکر اجرای عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در امریکا افتاد.

 خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که بن لادن پس از سقوط بوئنیگ مصری در سال ۱۹۹۹ به فکر عملیات تروریستی در امریکا افتاد.

 اسامه بن لادن، سرکرده گروه تروریستی القاعده پس از سقوط هواپیمای شرکت هواپیمایی EgyptAir  در اکتبر سال ۱۹۹۹، که باعث مرگ ۲۰۳ مسافر و ۱۴ خدمه آن شد، به فکر سازماندهی عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در امریکا افتاد.

 شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در این باره گزارش داد، ناصر الوحیشی، که تا زمان مرگ خود در یمن در سال ۲۰۱۵، سرکردگی گروه “القاعده در شبه جزیره عرب را بر عهده داشته، این ادعا را مطرح کرده است.

 این شبکه تلویزیونی ترجمه یاداشت های روزانه الوحیشی را منتشر کرده که طبق آنها، بن لادن با دقت مراقب گزارش ها درباره سقوط هواپیمای مصری در اقیانوس اطلس  نزدیک سواحل شرقی امریکا بود.

سرکرده القاعده می پرسید چرا کمک خلبان این هواپیما، که مقصر سقوط آن بود، این هواپیما را به اقیانوس انداخته و آنرا به ساختمان ها در یکی از شهرهای امریکا نزد.

 روز ۳۱ اکتبر سال ۱۹۹۹ هواپیمای مصری بوئینگ ۷۶۷ که در حال پرواز در مسیر لوس آنجلس ـ قاهره بود، در ۹۷ کیلومتری جنوب جزیره نانتاکت (ایالت ماساچوست” به اقیانوس اطلس سقوط کرد.

طبق تحقیقات انجام شده بدست امریکایی ها، اقدامات عمدی کمک خلبات این هواپیما که موتور آنرا خاموش کرد باعث سقوط آن شد.

 روز ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۱ تروریست‌های انتحاری عضو القاعده در امریکا هواپیما های مسافربری را به تصرف خود در آورده و آنها را به دو برج دوقلوی مرکز تجارت بین المللی در نیویارک و ساختمان وزارت دفاع امریکا در ایالت ویرجینیا زدند.

در نتیجه این بزرگترین عملیات تروریستی در طول تاریخ بشریت ۲۹۹۶ نفر کشته و بیش از شش هزار نفر زخمی شدند.