از چی زمانی بن لادن به فکر اجرای حملات 11 سپتامبر افتاد؟

۲۳ دلو ۱۳۹۴

اسامه بن لادناسامه بن لادن “سرکرده گروه تروریستی القاعده” پس از سقوط هواپیمای مصری در سال 1999، به فکر اجرای عملیات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 در امریکا افتاد.

 خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که بن لادن پس از سقوط بوئنیگ مصری در سال 1999 به فکر عملیات تروریستی در امریکا افتاد.

 اسامه بن لادن، سرکرده گروه تروریستی القاعده پس از سقوط هواپیمای شرکت هواپیمایی EgyptAir  در اکتبر سال 1999، که باعث مرگ 203 مسافر و 14 خدمه آن شد، به فکر سازماندهی عملیات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 در امریکا افتاد.

 شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در این باره گزارش داد، ناصر الوحیشی، که تا زمان مرگ خود در یمن در سال 2015، سرکردگی گروه “القاعده در شبه جزیره عرب را بر عهده داشته، این ادعا را مطرح کرده است.

 این شبکه تلویزیونی ترجمه یاداشت های روزانه الوحیشی را منتشر کرده که طبق آنها، بن لادن با دقت مراقب گزارش ها درباره سقوط هواپیمای مصری در اقیانوس اطلس  نزدیک سواحل شرقی امریکا بود.

سرکرده القاعده می پرسید چرا کمک خلبان این هواپیما، که مقصر سقوط آن بود، این هواپیما را به اقیانوس انداخته و آنرا به ساختمان ها در یکی از شهرهای امریکا نزد.

 روز 31 اکتبر سال 1999 هواپیمای مصری بوئینگ 767 که در حال پرواز در مسیر لوس آنجلس ـ قاهره بود، در 97 کیلومتری جنوب جزیره نانتاکت (ایالت ماساچوست” به اقیانوس اطلس سقوط کرد.

طبق تحقیقات انجام شده بدست امریکایی ها، اقدامات عمدی کمک خلبات این هواپیما که موتور آنرا خاموش کرد باعث سقوط آن شد.

 روز 11 سپتامبر سال 2011 تروریست‌های انتحاری عضو القاعده در امریکا هواپیما های مسافربری را به تصرف خود در آورده و آنها را به دو برج دوقلوی مرکز تجارت بین المللی در نیویارک و ساختمان وزارت دفاع امریکا در ایالت ویرجینیا زدند.

در نتیجه این بزرگترین عملیات تروریستی در طول تاریخ بشریت 2996 نفر کشته و بیش از شش هزار نفر زخمی شدند.

1999

2001

امریکا

برج

بن لادن

مصری

یازده دسامبر


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed