محمد بن سلمان: سرمایه‌گذاری روی گسترش وهابیت به درخواست آمریکا بود

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه که با واشنگتن پست داشت اظهار کرد که تمرکز ریاض روی گسترش وهابیت در جهان به درخواست آمریکا و به منظور مقابله با بلوک شرق در دوره جنگ سرد صورت گرفت.

ولیعهد عربستان سعودی همچنان گفت که  سرمایه گذاری عربستان روی گسترش وهابیت به درخواست همپیمانان در دوره جنگ سرد و با هدف جلوگیری از حضور و نفوذ اتحاد جماهیر شوروی در کشورهای جهان اسلام صورت گرفت.

بن سلمان ضمن این برای تجدید نظر در این سیاست حرف زده است گفت دولت های مختلف در عربستان همین شیوه را پیشه خود کردند واکنون زمان آن رسیده است که هر چیز سر جای خود قرار گیرد.

این در حالیست که مردم عراق، عربستان سعودی را یکی از حامیان مالی گروه تروریستی داعش می‌پندارند و می‌گویند که این کشور برای اشغال و تجزیه عراق بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ از گروه تروریستی داعش حمایت می‌کرد.

مقامات عراقی همچنین پیش تر تصریح کردند که دست کم ۵۰۰۰ انتحاری سعودی با تشویق و تامین مالی این کشور در طول سالهای گذشته در عراق عملیات تروریستی انجام داده اند که منجر به کشته شدن هزاران غیر نظامی و زن و کودک عراقی و ویرانی بخش وسیعی از زیرساخت های این کشور شده است.

این درحالیست که گسترش وهابیت در افغانستان نیز زیر پای خاندان آل سعود است و آگاهان به این باور استند که گروه طالبان با حمایت مالی مستقیم عربستان سعودی و حمایت سیاسی آمریکا و پاکستان ایجاد شده است.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *