بازتاب سخنان البغدادی در رسانه های مختلف

۱۶ عقرب ۱۳۹۵

نويسنده و تحليلگر سرشناس عرب در تحليل سخنان سرکرده گروه تکفيري-صهيونيستي داعش تاکيد کرد که سياست اين گروه در مرحله بعدي، انتقال به فعاليت هاي زيرزميني در برخي کشورهاي عربي و اسلامي خواهد بود.

عبد الباري عطوان، سردبير روزنامه “راي اليوم” که از لندن به روز مي شود؛ در يادداشتي درباره آخرين سخنان ابوبکر البغدادي، سرکرده گروه تکفيري-صهيونيستي داعش نوشت: مشتاقانه به فايل صوتي که “موسسه فرقان” با عنوان “سخنان مولايمان امير المومنين ابوبکر الحسني البغدادي” به مدت سي و يک دقيقه و نيم، منتشر کرد، گوش کردم. اين سخنراني مانند صدور فراخوان و بسيج به همه سني ها و به ويژه به نيروهاي “دولت اسلامي” [گروه تکفيري-صهيونيستي داعش] و تحريک کردن آن به انقلاب عليه همه دولت هاي عربي و اسلامي بود.

اين سخنراني، از زمان سخنراني اولش در مسجد بزرگ «النوري» در موصل که دو سال پيش ايراد و در آن تشکيل «حکومت خليفه اي» را اعلام کرد، مهم ترين سخنراني او به شمار مي رود. در اين سخنراني چند نکته به چشم مي خورد که مي توان به طور موجز به ترتيب زير به آن‌ها اشاره کرد:

  1. اين سخنان به لحاظ استشهاد به آيات قرآني، به نحوي يادآور سخنان اسامه بن لادن، بنيانگذار شبکه «القاعده» است، اما با يک تفاوت اساسي و آن اين است که بغدادي در زمينه علوم قرآني تبحر کاملي دارد و در بيشتر سخنان او نيز آيات قرآني زيادي ديده مي شود که او با صداي آهنگين آن‌ها را قرائت مي کند. البته، اين مسئله غافلگير کننده اي نبود بلکه او داراي دکتراي علوم اسلامي است و سخنران يکي از مساجد سامراء در عراق نيز بود.
  2. کانون تمرکز او در اين سخنانش بر تحريک «انتحاريون» و «شهادت طلبان» [تروريست‌ها] و فداکردن جانشان در راه دفاع از دولت خلافت متمرکز بود که اين بدان معناست که آن‌ها [تروريست ها] در دو جنگ موصل و رقه نقش زيادي خواهند داشت، دو جنگي که يکي آغاز شده است و ديگري نيز در راه است. او در اين سخنان آن‌ها [تروريست ها] را خطاب قرار داد و گفت «اين جنگ، جنگ شماست. شب کافران را به روز تبديل کنيد و از خون‌هايشان رود بسازيد.»
  3. او به شدت به سران اهل تسنن در عراق حمله و آن‌ها را به ارتکاب «حقيرترين شکل خيانت» در طول تاريخ، متهم و از آن‌ها به اين علت که درس نمي گيرند، انتقاد شديد کرد. او با حمله به آن‌ها به علت سکوتشان عليه شيعيان، اعلان جنگ داد.
  4. او بر ارواح «شهداي» [تروريست‌هاي] کشته‌ شده «دولت اسلامي» [داعش] درود فرستاد و از «ابو محمد العدناني» و «ابو محمد الفرقان» (وزير اطلاع رساني) ياد و تاکيد کرد که «دولت خلافت» [داعش] از مرگ آن‌ها متاثر نشد، بلکه آن‌ها از جمله قربانياني هستند که ما براي رضاي خداوند آن‌ها را تقديم مي کنيم.»
  5. او براي اولين بار و با اين صراحت و شفافيت، از مبارزان «دولت اسلامي» [داعش] و حاميان آن خواست به اجراي عمليات عليه ترکيه بپردازند. او در اين خصوص گفت «ترکيه نيز وارد دايره جهاد شما شده است. با استعانت از خداوند آنجا را درنورديد و به مناطق پرآشوب درگيري ملحق کنيد.» اين درخواست، تفأل بدي براي رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه و دولت و ثبات کشورش، چه در صورت سقوط موصل و چه در مرحله پس از آن، است.
  6. ابوبکر البغدادي عربستان سعودي و خاندان حاکم در آنجا را نيز فراموش نکرد و حاميانش را به اجراي عمليات ترور شاهزادگان، نيروهاي پليس، وزيران، اصحاب رسانه و نويسندگان آن دعوت کرد. اين فراخوان تحريک آميز بي سابقه است که بن لادن نيز چنين نکرده بود، به ويژه درباره اصحاب رسانه ها و نويسندگان که آن‌ها را به «بوق» تشبيه کرد.
  7. او به شدت به اخوان المسلمين نيز حمله کرد و آن را «زنديق» [لامذهب- ملحد] توصيف کرد و آن را نوک پيکان مسموم صليبي ها دانست. همچنين، به گروه هاي اسلامي ديگر که در خاک سوريه مي جنگند تاخت و آن‌ها و سرانشان را گروه هاي مرتد دانست که زير سايه بال هواپيماهاي آمريکا مي جنگند.
  8. حمله او به مقامات سوريه محدود به اشاره اي بود که به جنگ حلب داشت و گفت «روسيه و رژيم اسد براي تشکيل رژيم نصيري [علوي] تلاش مي کنند.»

عطوان در ادامه نوشت: درست است که لحن سخنراني او بيشتر به «سخنراني نماز جمعه» نزديک بود تا سخنراني سياسي، اما بيانگر شرايط دشواري است که گروه «دولت» [داعش] با آن مواجه است، زيرا نيروهاي عراق با حمايت نيروهاي کرد پيشمرگ و با پوشش هوايي آمريکا براي خارج کردن آن از موصل به عنوان پايتخت عراقي اش، در حال پيشروي اند، اما نشان نمي دهد که سخنران دچار انفعال و ترس شده باشد بلکه کاملا عکس آن است. او به هيچ وجه به کردها و نقش آن‌ها در اين جنگ و روند درگيري ها نپرداخت. چه بسا، ناديده گيري کردها با تحولات خارج از موصل و در جايي در سوريه که احتمالا الرقه باشد، مرتبط باشد.

نکته مهم ديگر به لحاظ نظامي و سياسي، که شايد بيانگر طرح هاي گروه «دولت» و سرکرده آن البغدادي در آينده و مشخصا مرحله پس از موصل و الرقه در صورت سقوط باشد، اين است که او در سخنانش ساکنان موصل را به «مهاجرين و انصار» توصيف کرد و از مهاجرت به «ولايت هاي مبارک دولت» [داعش] در ليبي، مصر، خراسان (افغانستان)، سومالي و يمن فراخواند.

از اين سخنان کاملا واضح است که «آتش بسي» که بيش از يک سال بين «دولت» [داعش] با ترکيه برقرار است، پايان يافت و رويارويي جايگزين آن شد. او دولت حزب عدالت و توسعه را به رياست اردوغان «لائيک» و «مرتد» توصيف کرد و گفت اين دولت براي برآورده کردن منافع و طمع‌ورزي هايش در شمال عراق و اطراف آن تلاش مي کند و «در زير سايه هواپيماهاي صليبي ها» وارد جنگ با دولت اسلامي [داعش] شده است. اين بند از سخنان او نشان مي دهد که موضع اين گروه بدون هيچ هماهنگي دوجانبه، به موضع کردها نزديک شده است.

تصور نمي کنيم که اردوغان، زماني که تصميم گرفت وارد بحران سياسي و نظامي سوريه شود، تصور مي کرد که خود را در ميدان تروريسم، بحران و مين هاي انفجاري انداخته است. اين فراخوان البغدادي براي حمله به خاک ترکيه، شايد به از سرگيري فعاليت شبکه هاي مخفي و آغاز موج انفجارها در اين کشور منجر شود.

شايد بسياري از ناظران غربي و عرب بر اين نظر باشند که روزهاي «دولت اسلامي» به سر آمده است و با توجه به حجم نيروهاي شرکت کننده براي خارج کردن موصل و رقه از دست «دولت» [داعش]، اين دو شهر بي گمان سقوط خواهند کرد. چنين گمانه زني به لحاظ نظري ممکن است درست باشد، اما ممکن است سبب تفکيک «دولت اسلامي» [داعش] در جهت بقاي اين گروه باشد که خطر واقعي نيز در اينجاست. سخنراني «امير» بغدادي و محتواي تحريک آميز آن بيانگر چنين مسئله اي و زمينه ساز آن است. اشاره او به مهاجرت به «ولايت هاي مبارک» در چند کشور عربي و اسلامي، چه بسا نشان دهنده انتقال شمار زيادي از عناصر آن و شايد شاخه هاي رسانه اي آن به اين ولايت ها باشد.

عطوان در ادامه نوشت: پرسشي که اينجا مطرح مي شود اين است که چرا سخنراني البغدادي مانند سخنراني اش در مسجد موصل، تصويري منتشر نشد بلکه صوتي بود. پاسخي براي اين پرسش نداريم، اما مي توانيم چنين گمانه زني کنيم که مرحله جديد و رفتن به زيرزمين و اقدامات پنهاني نزديک است و بعيد نيست که او ظاهر خود را نيز تغيير داده باشد.

ابوبکر البغدادی،

اسامه،

بازتاب،

موصل،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.