نیویارک تایمز : آیا آمریکا کمک خواهد کرد که عربستان به سلاح اتمی دست پیدا کند؟

نیویارک تایمز نوشته است که نشانه‌های فزاینده‌ای وجود دارد که سعودی‌ها خواهان (دستیابی به) گزینه (امکان) ساخت سلاح‌های هسته‌ای‌اند تا بتوانند از خود در مقابل رقیب دیرینه‌شان ایران محافظت کنند، کشور رقیبی که پیش از پذیرش توافق برجام، برنامه هسته‌ای گسترده‌ای داشت.

نیویارک تایمز در ادامه نگاشته است که سعودی‌ها نمی‌ گویند که قصد دارند پس از اسرائیل دومین طرفی در این منطقه بی‌ ثبات باشند که خواهان دستیابی به زرادخانه هسته‌ای هستند. سعودی‌ها اصرار دارند که از رآکتورهای ۱۶گانه‌ای که قرار است طی ۲۵ سال آتی ساخته شوند، برای تولید انرژی برای مصارف داخلی استفاده خواهد شد و در نتیجه می‌توانند از ذخایر نفت عظیم خود برای کسب درآمد ــ به‌جای سوزاندن سوخت در نیروگاه‌های تولید انرژی برق ــ استفاده کنند.

این روزنامه همچنان گفته است که تلاش دولت اوباما برای مذاکره با سعودی‌ها به‌ منظور رسیدن به توافقی بر سر انتقال فناوری هسته‌ای غیرنظامی به این کشور ــ مسئله‌ای که پیش از خرید فناوری هسته‌ای از آمریکا الزامی است ــ به‌ خاطر خودداری سعودی‌ها از دادن تعهدی الزام‌آور برای چشم پوشیدن از غنی‌سازی اورانیوم و بازفرآوری پلوتونیوم ناکام ماند، دو مسئله‌ای که می‌ توان از آن برای تولید سلاح‌های هسته‌ای استفاده کرد.

امارات پیشتر در سال ۲۰۰۹ چنین تعهدی را پذیرفته بود. اما هم‌اکنون مذاکراتی در این زمینه آغاز شده است، آن هم در دوران رئیس جمهوری که به‌دنبال تأمین نیازهای کسب‌و‌کارهای آمریکایی است. در مقام نظر، ترامپ به‌ خوبی می‌ تواند نظر سعودی‌ها را برای پذیرش این توافق ــ که پیشتر آن را رد کرده بودند ــ جلب کند. وی می‌ تواند ادعا کند معقول‌ تر این است که ریاض سوخت غنی‌ شده برای راکتورهایش را به‌ قیمت مناسبی از تأمین‌ کنندگان خارجی خریداری کند تا اینکه آن را در عربستان تولید کند. چنین توافقی می‌ تواند پیوندهای سعودی با ایالات متحده را بیشتر تقویت کند، کشوری که متعهد به حفاظت از پادشاهی سعودی شده است

با این حال پرسش‌هایی درباره حد و حدود مد نظر دولت ترامپ در زمینه تعهد سعودی‌ها وجود دارد و اینکه آیا سعودی‌ها نهایتاً این موارد را به‌عنوان بخشی از توافق دوجانبه‌ای که قرار است مورد مذاکره قرار بگیرد، می‌ پذیرند یا خیر. اصرار آمریکایی‌ها بر شرایط مد نظرشان ممکن است سعودی‌ها را به‌ سوی خرید فناوری هسته‌ای از روسیه یا چین ــ که  پذیرش قواعد عدم‌اشاعه هسته‌ای را به‌ صورت الزامی بر کشورهای خریدار اعمال نمی‌ کنند ــ یا فرانسه و کره جنوبی سوق دهد و در نتیجه صنعت هسته‌ای آمریکایی را که به‌دنبال قراردادهای پرسود است، از این فرصت محروم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *