دونالد ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد

رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه (۱۸ثور) تصمیم خود را درباره «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) یا توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ اعلام کرد.

“دونالد ترامپ” رئیس جمهور آمریکا دقایقی پیش سخنرانی خود درباره خروج از توافق هسته‌ای ایران را آغاز کرد.

ترامپ در آغاز سخنرانی خود بار دیگر اتهاماتی را درباره حمایت ایران از تروریسم بیان کرد.

وی در سخنرانی خود مدعی شد که نظام ایران سازمان‌های تروریستی را تامین مالی کرده و ثروت ملت خود را به هدر داد.

ترامپ در ادامه ادعاهای خود گفت: ایران از القاعده، طالبان، حماس و حزب‌الله حمایت می‌کند و موشک به منطقه صادر می‌کند.

وی افزود: توافق هسته‌ای به ایران اجازه داد تا غنی سازی اورانیوم را ادامه دهد و این توافق فاجعه آمیز به نظام ایران میلیون ها دلار اعطا کرد و به ایران اجازه می‌دهد تا در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای قرار بگیرد.

ترامپ افزود: امروز دلایل قاطعانه‌ای داریم که وعده‌های ایران درباره وقف غنی سازی اورانیوم دروغ بوده و اگر به این توافق اجازه داده شود که ادامه یابد مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه بوجود خواهد آمد و این توافق فعالیت‌های ایران برای بی ثبات کردن منطقه را متوقف نکرد و این توافق نتوانست مانع از توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران شود.

وی افزود:  توافق هسته‌ای نمی‌تواند مانع از دستیابی ایران به خطرناکترین سلاح‌ها شود.

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: طی ماه‌های اخیر با شرکا و متحدانمان برای اصلاح برجام تلاش کردیم.

ترامپ ضمن اعلام خروج آمریکا از برجام اضافه کرد: فرمان اجرایی برای اعمال شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران را امضا خواهم کرد.

از این تصمیم ترامپ بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل در نخستین دقایق پس از سخنرانی ترامپ کانفرانس مطبوعاتی داشت و از تصمیم ترامپ استقبال کرد.

در همین حال فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تصمیم ترامپ ناخشنود به نظر می‌رسید و در سخنرانی خود آشفته و پریشان حال به نظر می رسید.

همچنان حسن روحانی رییس جمهور ایران در سخنرانی خود در مورد خروج آمریکا از برجام گفت که این توافق چند جانبه بود و این توافق‌نامه تنها با آمریکا نبوده است.

در ادامه روحانی گفت که ما در آینده نزدیک با کشورهای بزرگ مذاکره می‌کنیم و فعلاً برجام (۱) را از دست داد فقط ۵ کشور در این توافق حضور دارند.

روحانی تاکید کرد که ما گفته بودیم که ترامپ به هیچ توافق بین المللی پای بند نیست و ما می‌دانستیم که ترامپ از برجام خارج میشود و ما در همه عرصه ها آماده گی داشتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *