اجلاس چهارجانبه “راه لاجورد” درعشق آباد برگزار شد

6 سپتامبر 2014

نشست چهارجانبه مسئولان عالیرتبه و کارشناسان امور خارجه، ترانسپورت، ترانزیت، راه آهن و اقتصاد کشورهای افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان تحت نام”راه لاجورد و دسترسی به بنادر بحیره سیاه” در عشق آباد ترکمنستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، براساس معلومات وزارت امورخارجه کشور در ابتدای این نشست بحث های تخنیکی در باره دسترسی افغانستان به بنادر بحیره صورت گرفت.

این نشست بر اساس درخواست حکومت افغانستان و به میزبانی حکومت ترکمنستان برگزارشده بود و در داوود علی نجفی، وزیر ترانسپورت و هوانوردی افغانستان راجع به اهمیت راه لاجورد و طرح پیشنهادی برای ایجاد دهلیز ترانسپورتی، ترانزیتی و تجارتی میان‌ افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان از طریق اتصال بنادر سرحدی افغانستان به بنادر بحیره سیاه و کشورهای اروپایی و بالکان صحبت نمود.

بر بنیاد توافقات قبلی، که در دیدار ماه حمل سال جاری آقای ضرار احمد عثمانی، وزیر امورخارجه افغانستان، با سران و مقامات عالیرتبه آن کشورها صورت گرفته بود، یک بار دیگر نمایندگان کشورهای نامبرده، حمایت شان را برای تطبیق این طرح مهم ابراز نموده، پیشنهاد کردند تا نشست های تخنیکی برای مطالعه اولیه راه لاجورد دایر شده و آمادگی ها برای طرح یک مسوده توافقنامه چهارجانبه اتخاذ گردد.

این دهلیز از بنادر تورغندی و آقینه افغانستان آغاز و به بندر ترکمن باشی وصل میگردد.

بر اساس این طرح، اموال تجارتی افغانستان بعد از عبور از بحیره خذر به بندر باکوی کشور آذربایجان و از آنجا به بنادر پوتی و باتومی کشور گرجستان در سواحل بحیره سیاه وصل گردیده و سپس توسط کشتی ها به بنادر اروپایی و بالکان بارگیری میشوند.

بر اساس مطالعات اولیه نهادهای مستقل، دهلیز ترانسپورتی راه لاجورد که تاریخچه آن به بیش از دوهزارسال میرسد، یکی از مسیر های اصلی راه ابریشم بوده که در گذشته  ها، احجار قیمتی افغانستان به شمول لاجورد از معادن بدخشان از طریق همین مسیر به اروپا، بالکان و کشوهای سواحل مدیترانه صادر میشدند و راه لاجورد از همان زمان به این مسیر اطلاق شده است.

راه لاجورد جدید نیز از زمره کوتاه ترین راه های تجارتی برای انتقال اموال برای کشورهای دوسوی این مسیر، شامل کشورهای آسیای جنوبی و اروپایی، شمرده میشود که با استفاده از این مسیر، کالاهای تجارتی سه الی چهار روز کوتاه تر از سایر مسیرهای ترانزیتی انتقال یافته و میان یک تا دو هزار دالر در هر لاری اموال تجارتی تخفیف به میان می آید.

موقعیت افغانستان در قلب آسیا نقطه وصل و تعامل کشورهای همسایه و منطقه بوده است.

ابتکارات منطقه یی افغانستان از یک دهه به اینسو به این نیازها لبیک گفته و از ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی و از زوایای مختلف تحت چارچوب کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه یی “رکا”و پروسه اعتمادسازی “قلب آسیا” مطالعه و تطبیق میگردد.

توافقنامه چهارجانبه راه لاجورد از زمره ابتکارات برگزیده این پروسه ها بوده که بر اساس نیاز افغانستان و کشورهای منطقه طرح شده است.

 

افغانستان

بحیره سیاه

ترکمنستان

وزارت خارجه


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.