توانمندی دفاعی ایران تهدیدی برای کشورهای همجوارنیست

۱۵ حوت ۱۳۹۲

خبرگزاری خاورمیانه – امنیت ایران

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران توانمندی‌های دفاعی کشورش را عامل امنیت و ثبات منطقه دانسته و تاکید کرده است که افزایش قدرت موشکی ایران، در راستای بازدارندگی متجاوزین است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه،در گفت وگو با شبکه العالم، به مناسبت تحویل انبوه موشک های بالستیک به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، گفت: توانمندی دفاعی نیروهای مسلح ایران هیچ گونه تهدیدی برای کشورهای همجوار نیست، مهم آن است که قدرت ایران، عامل اساسی امنیت و ثبات منطقه است.

دهقان هشدار داد، نیروهای بیگانه که در منطقه از طریق اشاعه ایران هراسی و اسلام هراسی، برای توجیه موجودیتشان می کوشند، بدانند این توانمندی برای مقابله با هرگونه تعدی و تهدید آماده است.

 وزیر دفاع اظهار داشت: متخصصان افتخار آفرین سازمان هوافضای وزارت دفاع با تحویل انبوه موشک های بالستیک قدر، قیام، فاتح 110، خلیج فارس و سامانه پدافند هوایی مرصاد یک بار دیگر توان و اقتدار صنعت دفاعی را در تامین نیازمندی های نیروهای مسلح به پیشرفته ترین تجهیزات موشکی به نمایش گذاشتند.

او خاطرنشام کرد که با این حرکت نشان دادیم تحریم های گوناگون و همه جانبه کشورها که به صورت سخت گیرانه و ویژه در بخش دفاعی اعمال می شود، نتوانسته است کوچکترین خللی در عزم و اراده آنها داشته باشد.

وزارت دفاع، انبوه موشک های بالستیک قدر، قیام، فاتح 110، خلیج فارس و سامانه پدافند هوایی مرصاد را که توسط سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران تولیدشده، به نیروهای مسلح این کشور تحویل داد.

یکی از موشک های تحویلی وزارت دفاع به نیروهای مسلح ایران، موشک “قدر اچ 1 یک” است؛ این موشک بالستیک دوربرد برای مقابله با تهدیدهای احتمالی تا برد بیش از 1800 کیلومتر کاربرد دارد و موشک قیام 1 که پیشرفته ترین موشک میانبرد از خانواده قیام است، با سوخت مایع کار می کند و دارای قدرت مانور بسیار بالا می باشد.

همچنین موشک های فاتح 110 و خلیج فارس نیز بدسترش نیروهای ارتش اریان قرار گرفت و گفته می شود که این موشک ها با دقت بالا در هدف گیری زمینی و دریایی بوده و دارای توان تخریبی بسیار است، هر دو این موشک ها دارای سامانه هدایت به سوی هدف است و پدافند کوتاه برد را پوشش می دهد.

سامانه تحویلی پدافند هوایی در ارتفاع متوسط (مرصاد) نیز برای مقابله با هواپیمای جنگنده، هواپیماهای بدون خلبان، بالگردها و موشک های کروز است که قدرت تعقیب اهداف به طور غیرمحسوس تا لحظه هدف قراردادن آن را دارد.

این ششمین محموله از نوع پیشرفته این نوع موشک ها است که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران آن را دریافت کرده، اینکه حجم کوچک این موشک ها، به آنها قابلیت حرکت و مانور بالا می دهد.

براساس گفته های مسئولان ایرانی موشکهای قدر، قسام، فاتح 110، خلیج فارس و سامانه پدافند هوایی مرصاد که تولید داخل این کشور است، دقت در هدف گیری، قدرت مانور، توانایی نفوذ به پدافند و رادارهای دشمن، جنگ الکترونیک و هدف قرار دادن همزمان چند هدف را داراست.

همچنین این موشک ها از صنایع جدید دفاعی و استراتژیک ایران است و دارای پیشرفته ترین فناوری بوده و از نسل چهارم می باشد که با سوخت جامد کار می کند، دارای قابلیت رادارگریزی و درگیری در جنگ الکترونیک است، اهداف را با دقت بالا هدف قرار می دهد و میزان اشتباه آن در هدف گیری کمتر از 5 متر گفته شده است.

آسیا

ارتش ایران

امنیت

ایران

بالیستیک

منطقه

موشک


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.