لباس ‌های آلوده به کرونا را چطور ضدعفونی کنیم؟

10 ژوئن 2020

برای جلوگیری از انتشار و ابتلا به کرونا، نحوه صحیح شستن و ضدعفونی کردن لباس ‌ها مهم است که باید همه رعایت کنند.

به گزارش بخش سلامت خبرگزاری خاورمیانه، ویروس کرونا (کووید -۱۹) با ویروس آنفلوانزا بسیار متفاوت است و کارشناسان هنوز در حال یادگیری اقدامات پیشگیرانه مؤثر هستند؛ اما دانشمندان دریافتند که ویروس کرونا همانند ویروس آنفلوانزا حساس به دما است.

به عقیده دانشمندان، تمام سطوح از جمله سطوح پارچه ‌ای می ‌توانند بر اثر عطسه، سرفه و ترشح قطرات تنفسی بیماران کرونایی، آلوده ‌شوند؛ بنابراین ضدعفونی کردن لباس ‌ها یکی از بهترین راه‌ های پیشگیری از بیماری کروناست.

مرکز کنترول و پیشگیری بیماری‌ های امریکا در گزارش تازه ای آورده است که ویروس‌ آنفلوانزا در اثر حرارت بالاتر از ۷۵ درجه سانتیگراد کشته می ‌شود.

بخار، که در دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد تولید می ‌شود، می‌ تواند ویروس آنفلوانزا را از بین ببرد؛ به همین دلیل مدتهاست که تمیز کردن لباس ها با مواد شوینده و آب بهترین گزینه است.

بخار از دو طریق ضد عفونی و تمیز کردن کار می‌ کند. ضد عفونی کردن باعث از بین رفتن باکتری و ویروس‌ می ‌شود، در حالی که تمیز کردن باعث از بین بردن کثیفی است.

اولین مورد از طریق گرماست که ضد عفونی کننده است و دوم از طریق رطوبت، که عملکرد تمیز کردن را انجام می ‌دهد.

به همین منظور می ‌توان از وسایل کاربردی از جمله اتو استفاده کرد تا از شست و شوی چندباره لباس جلوگیری کنیم و بتوانیم از لباس بصورت مدت طولانی‌ تر استفاده کنیم.

براین اساس ویروس کرونا با آب ولرم و ماده شوینده از بین می ‌رود. در صورتی‌ که می‌خواهید نگرانی مبتلا شدن به این ویروس را از خود دور کنید، لباس‌ های خود را با آب داغ یا ولرم در دمای ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد بشویید و ترجیحاً در مقابل نور آفتاب خشک کنید.

بافت بسیاری از لباس ‌ها با دمای بالا و آب داغ از بین می ‌رود. از این رو توصیه می‌ شود که این نوع لباس‌ ها را با آب ولرم شسته شده و حتما از مواد شوینده نیز استفاده گردد.

در صورتی که ماده شوینده قوی به بافت لباس ‌تان آسیب می ‌رساند، از ماده شوینده ملایم استفاده کنید.

کارشناسان توصیه کرده اند که حتماً در دمای ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد، لباس‌ ها و کمپل های آلوده فرد بیمار شست‌وشو شود.

آفتاب

ضدعفونی کردن لباس

کرونا

لباس

مبارزه با کرونا

مبتلایان به کرونا


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.