تقاعد 164 جنرال؛ تصفیه قومی یا اصلاحات در حکومتداری؟

۱۷ دلو ۱۳۹۶

چند روز قبل شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه فیسبک خود نوشت که « در راستاي اصلاحات و ايجاد فرصت براي افسران جوان، با امضاي رييس جمهور ١٦٤ جنرال به تقاعد سوق داده شد.»

این کار در فضای مجازی با واکنش‌های متفاوتی همراه بود، بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس دولت وزیر را با جنرال عتیق الله بریالی گذاشته بودند و گفته بودند که کدام شخص باید تقاعد می‌کرد.

در همین حال مکتوب‌های که به خبرگزاری خاورمیانه رسیده است نشان می‌دهد که در این 162 جنرال برکنار شد است و دو جنرال دیگر ظاهرن از لست حذف شده اند.

در این مورد خواستیم دیدگاه وزارت دفاع را داشته باشیم که موفق نشدیم.

همچنان در مورد اصلاحات حکومتی بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته اند که این جنرالان در حالی بازنشسته می‌شوند که افغانستان در بدترین وضعیت امنیتی قرار دارد، گفته می‌شود که جنرالانی که به بازنشسته‌گی سوق داده شده اند، یا از اعضای مجاهدین اند یا هم کسانی اند که به این کشور متعهد بودند.

در مکتوب‌های که به خبرگزاری خاورمیانه مواصلت نموده است نشان می‌دهد که اکثریت کسانی که به تقاعد سوق داده شده اند مربوط یک قوم یا یک گروه استند.

جالب‌ترین بخش این مکتوب‌ها این است که پیش نام بعضی از جنرال‌ها نوشته شده است «جنرال جهادی» یا «برید جنرال جهادی» یعنی این شخص در زمان جهاد جنرال شده است و در میان این 162 جنرال بیشتر نام از همین قسم جنرال‌ها است.

حکومت وحدت ملی که از دیر زمان به این سو متهم به تصفیه قومی است این هم شاید یک بخش از کار حکومت باشد.

مثال‌ها از تصفیه قومی را می‌شود که از تبعید جنرال دوستم، برکناری احمد ضیا مسعود و برکناری استاد عطا محمد نور در سطح بزرگ و در سطح کوچک از مخکش‌های است که اکثراً در اداره ها دولتی وجود دارد.

مخکش شخصی بود که یک طرزالعمل را برای کنار زدن دیگر اقوام طرح ریزی کرده بود که بعد از افشا شدن از اداره امور استعفا داد و  کسی تا حال پرونده شان را دنبال نکرده اند.

با این مشکلات که حکومت وحدت ملی دارد اگر بتواند که جوان‌گرا عمل کند که خوب است ولی اگر در این بخش هم روابط بر ضوابط حاکم شود و جنرال‌ها بی تجربه وارد شوند، کشور به کدام سو خواهد رفت؟

ارگ

تصفیه

تقاعد

مردم

وزارت دفاع


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.