زن سعودی غایب بزرگ جامعه

۲۶ اسد ۱۳۹۵

زنان عربستان بدون اطلاع خود به عقد مردان در می آیندبانوان در عربستان، اساساً از حقوق انسانی برخوردار نیست، با نگاهی به قوانین ذیل می توان به وضعیت اجتماعی  زنان در این کشور پی برد، ضمن اینکه دولت سعودی همسو با مفتی های وهابی تا کنون کمترین امتیازی به حقوق و جایگاه زن در این کشور نداده است.

هیچ کشوری در جهان به اندازه عربستان، حقوق و آزادی‏های اساسی زنان و حق حیات سیاسی و اجتماعی آنان را محدود نکرده است.

عربستان پایین ترین نرخ اشتغال زنان را در جهان دارد (4 تا 5 درصد). زنان اجازه راه‌اندازی کسب و کار رسمی را ندارند. به کار گرفتن زنان در بسیاری از مشاغل اجرایی بویژه مدیریتی ممنوع است. زنان برای هرگونه اشتغال، از وزارت امور اسلامی اجازه بگیرند. کار زنان تنها با اجازه رسمی ولی او ممکن است. میانگین حقوق ماهیانه زنان بسیار پایین‏تر از مردان می‌باشد.

 ازدواج اجباری در عربستان رواج دارد و پدران می‏تواند دختران خود را بدون اطلاع خودشان به ازدواج مردان در آورند.

عربستان تنها کشور در دنیاست که زنان اجازه رانندگی ندارند.

عربستان تنها کشوری است که زنان حق سخنرانی در جمع مردان را ندارند.

زنان تا سال 2015 اجازه رأی دادن و کاندیدا شدن در انتخابات شورای شهر (که تنها انتخابات کشور است) را نداشتند و اکنون نیز علاوه بر نیاز به رضایت قیم، برای تبلیغ نیز باید وکیل مرد بگیرند .

 عربستان بیش از هر کشور دیگری نسبت به پوشش زنان سخت‌گیرانه عمل می‌کند. همه دختران بالای نه سال، مجبور به پوشیدن روبند هستند و پیدا شدن چهره آنها مجازات زندان و تازیانه به همراه دارد.

از 150 باشگاه ورزشي در عربستان هيچکدام متعلق به بانوان نيست. زنگ ورزش در مدارس فقط براي دانش‌آموزان پسر است. 1/ 73 درصد از زنان عربستاني هيچگونه فعاليت بدني ندارند و عربستان رتبه نخست بي‌تحرکي زنان را به خود اختصاص داده است. (روحانیون وهابی زنان ورزشکار را «فاحشه» خوانده‏ اند.)

– ورود زنان به فروشگاههاي ابزار و آلات موسيقي ممنوع است.

– زنان اجازه ورود به قبرستان را ندارند.

انسانی ،

رضایت،

سخنرانی،

ممنوع ،

هيچگونه ،

وکیل،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed