۸۰ هزار افغان در اروپا تقاضای پناهندگی داده اند

پناهجو  طبق گزارش سازمان ملل متحد، ۸۰ هزار تبعه افغانستانی از ابتدای امسال از کشورهای اروپایی تقاضای پناهندگی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، امسال درخواست پناهندگی اتباع افغانستان در کشورهای اروپایی ۳ برابر افزایش یافته و مهاجرین به رغم آگاهی از شرایط سخت سفر، رفتن را به ماندن ترجیح می‌دهند.

بنابراین گزارش، از زمان خروج نظامیان خارجی از افغانستان در ماه دسامبر سال گذشته، طالبان بار دیگر قدرت گرفته  و فضای ناامنی و نبود چشم انداز اقتصادی بسیاری از مردم این کشور را مجبور به مهاجرت کرده است.

این گزارش با اشاره به اینکه بسیاری از مردم افغانستان ترجیح می‌دهند این کشور را به شیوه قانونی ترک کرده و گذرنامه بگیرند، می‌افزاید: مقامات افغانستانی که با تقاضاهای بسیاری رو به رو هستند ناچارند برگه‌های هویت افراد را در یک پارک توزیع کنند.

خبرنگار فرانس ۲۴ در ادامه گزارش خود به جوانی به نام «مسعود» که ۲۶ سال دارد اشاره کرد و گفت: مسعود که در مدارس و روستاها علیه طالبان تبلیغ می‌کرد، قصد دارد از راه ایران به اروپا برود.

اما از زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان، طالبان بار دیگر در سراسر افغانستان قدرت گرفت و مسعود با خطر رو به رو شد.

این گزارش می‌افزاید: روزانه ۳۰۰ تبعه افغانستانی از مرز ایران وارد این کشور می‌شوند و دستگاه‌های امنیتی ایران به خوبی بر این مرزها نظارت دارند.

در پایان این گزارش آمده است: با وجود خطرات بسیار این سفر، مهاجران بیشتر از اینکه در افغانستان بمانند ابراز نگرانی می‌کنند.

شمار پناهجویان افغانستانی طی یک سال ۳ برابر شده و از زمانی که آلمان تصمیم گرفته مرزهای خود را به روی مهاجران بگشاید، این آمار همچنان در حال افزایش است.

گفته می‌شود اتباع سوری برای فرار از جنگ راه اروپا را در پیش می‌گیرند اما باید دانست افغانستان دومین کشوری است که اتباع آن به اروپا پناهنده می‌شوند.