۵۰ درصد کودکان در افغانستان از فقر به سوء تغذیه مبتلاست

نتایج یک تحقیق وزارت صحت عامه افغانستان با همکاری یونیسف نشان می دهد که ۵۰ درصد از کودکان افغانستان از شدت فقر و ناداری از سوء تغذیه شدید رنج می برند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، ˈثریا دلیلˈ وزیر صحت عامه کشور در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد: نتایج یک تحقیق در بهار ۱۳۹۲ با همکاری وزارت صحت، یونیسف، دانشگاه آغاخان در کراچی، موسسه راه ابریشم و اداره سرشماری افغانستان نشان می دهد، ۴۰.۹ درصد از کودکان افغانستان از سوء تغذیه شدید رنج می برند.

به گفته دلیل: این تحقیق با جامعه آماری ۱۸ هزار و ۳۶۰ خانواده از جمله اطفال زیر پنج سال تا افراد بالای ۵۵ سال انجام شده است.

وزیر صحت اعلام کرد: این نتایج نشان می دهد که به طور متوسط ۴۰.۹ درصد از کودکان افغانستان مبتلا به سوء تغذیه شدید هستند و میزان قد آنان کمتر از حد طبیعی است.

خانم دلیل گفت: ۲۴.۶ درصد از اطفال افغانستان نیز به کم خونی مبتلا هستند، میزان سوء تغذی مزمن از ۶۰.۵ درصد در سال ۲۰۰۴ به ۴۰.۹ درصد و شاخص کم خونی از ۳۳.۷ درصد به ۲۴.۶ درصد در سال ۹۲ کاهش یافته است.

دلیل گفت: این تحقیق نشان داد که سوء تغذیه دختران بین سنین ۱۰ الی ۱۹ سالگی وجود دارد و ۸ درصد دختران از کم وزنی نیز رنج می برند.

وزیر صحت افغانستان گفت: با بهبود تغذیه، سالانه ۲۵۰ هزار کودک در افغانستان از مرگ نجات خواهند یافت.

با سرازیر شدن میلیاردها دالر طی این سیزده سال اخیر، هنوز درصد بالایی از مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *