50 درصد کودکان در افغانستان از فقر به سوء تغذیه مبتلاست

۲۵ سرطان ۱۳۹۳

نتایج یک تحقیق وزارت صحت عامه افغانستان با همکاری یونیسف نشان می دهد که 50 درصد از کودکان افغانستان از شدت فقر و ناداری از سوء تغذیه شدید رنج می برند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، ˈثریا دلیلˈ وزیر صحت عامه کشور در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد: نتایج یک تحقیق در بهار 1392 با همکاری وزارت صحت، یونیسف، دانشگاه آغاخان در کراچی، موسسه راه ابریشم و اداره سرشماری افغانستان نشان می دهد، 40.9 درصد از کودکان افغانستان از سوء تغذیه شدید رنج می برند.

به گفته دلیل: این تحقیق با جامعه آماری 18 هزار و 360 خانواده از جمله اطفال زیر پنج سال تا افراد بالای 55 سال انجام شده است.

وزیر صحت اعلام کرد: این نتایج نشان می دهد که به طور متوسط 40.9 درصد از کودکان افغانستان مبتلا به سوء تغذیه شدید هستند و میزان قد آنان کمتر از حد طبیعی است.

خانم دلیل گفت: 24.6 درصد از اطفال افغانستان نیز به کم خونی مبتلا هستند، میزان سوء تغذی مزمن از 60.5 درصد در سال 2004 به 40.9 درصد و شاخص کم خونی از 33.7 درصد به 24.6 درصد در سال 92 کاهش یافته است.

دلیل گفت: این تحقیق نشان داد که سوء تغذیه دختران بین سنین 10 الی 19 سالگی وجود دارد و 8 درصد دختران از کم وزنی نیز رنج می برند.

وزیر صحت افغانستان گفت: با بهبود تغذیه، سالانه 250 هزار کودک در افغانستان از مرگ نجات خواهند یافت.

با سرازیر شدن میلیاردها دالر طی این سیزده سال اخیر، هنوز درصد بالایی از مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند.

افغانشتان

ثریا دلیل

سوء تغذیه

صحت عامه

فقر

کودکان

گرسنگی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.