گمانه زنی ها در باره سفر وزیر دفاع عربستان به امریکا

۳۰ جوزا ۱۳۹۵

IMG11270096یک افسر سابق اطلاعات امریکا در گزارشی اعلام کرده است که «محمد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان سعودی به زودی پادشاه این کشور خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، «بروس ریدل» از افسران سابق اطلاعات امریکا و کارشناس امور خاورمیانه گفته است که مقامات این کشور به طور رسمی «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد عربستان سعودی را برای سفر به واشنگتن دعوت کردند تا وی را از نزدیک بشناسند.

این کارشناس مسایل خاورمیانه افزوده است که طبق ارزیابی های صورت گرفته سه نفر از نیروهای اطلاعاتی امریکا، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و «محمد بن نایف» ولیعهد وی هر دو بیمار و مسن هستند و احتمالا به مدت طولانی زنده نخواهند بود.

در این گزارش آمده است: اگر محمد بن سلمان در حال حاضر یا پس از تصدی پادشاهی در اجرای پروژه های خود موفق نشود، هرج و مرج و ناامنی این کشور را فرا می گیرد و این به نفع گروه های افراطی همچون داعش و القاعده خواهد بود.

بروس ریدل افزوده است که دولت امریکا از زمان تعیین محمد بن سلمان به عنوان وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان به عنوان مرد سوم این کشور، توجه بسیاری به وی داشته است.

بسیاری از دولتمردان امریکا نسبت به اقدامات متهورانه محمد بن سلمان همچون ورود به جنگ یمن نگران هستند، جنگی که روزانه ۲۰۰ میلیون دالر هزینه برای سعودی ها به همراه داشته است.

وی همچنین به دیگر اقدامات محمد بن سلمان همچون حمایت از اجرای حکم اعدام آیت الله شیخ «نمر باقر النمر»، تیرگی روابط با ایران و شیعیان در عربستان و افزایش تولید نفت که به دنبال آن کاهش قیمت جهانی نفت و کاهش درآمدهای این کشور و در نتیجه در پیش گرفتن سیاست های ریاضتی در داخل و کاهش یارانه خدمات و کالاها و نیازهای اساسی عربستان را به دنبال داشته است اشاره کرد.

گفتنی است محمد بن سلمان چند روز پیش به امریکا سفر و با مقامات واشنگتن همچون «باراک اوباما» رئیس جمهوری، «جان کری» وزیر امور خارجه، «اشتون کارتر» وزیر دفاع، «جان برنان» رئیس اطلاعات مرکزی، «پل رایان» سخنگوی مجلس نمایندگان و «جیمز کراپر» رئیس اطلاعات ملی امریکا دیدار و گفتگو کرد.

امریکا

پادشاه

عربستان

وزیر دفاع


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed