کوشش های صلح افغانستان بدون روسیه بی نتیجه است

۹ ثور ۱۳۹۵

1449216590318رئیس جمهور ازبکستان می گوید که امنیت مسئله اول آسیای مرکزی است و کوشش ها معین برای حل مسئله افغانستان بدون روسیه، خطاست و نتیجه ای ندارد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، اسلام کریم اف، رئیس جمهور ازبکستان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار کرده و گفت که جنگ در افغانستان تمام نمی شود.

کریم اف اظهار داشت که هیچ روشنایی در پایان تونل جنگ افغانستان دیده نمی شود.

وی صحبت هایش با پوتین را «باز، آشكارا و بی‌پرده» نامید و گفت :«ما احساس می ‌كنیم آنچه كه در دنیا می ‌گذرد، به آسیای مركزی ربط مستقیم دارد. همه آنچه كه ما هر روز در تلویزیون می‌بینیم در مطبوعات و انترنت میخوانیم، به آن حوادثی، كه در اطراف ما می‌ گذرند، مستقیم مربوط است.»

به اعتقاد کریم اف، افغانستان، هم‌ مرز با سه كشور آسیای مركزی ازبكستان، تاجیكستان و تركمنستان؛ مکانی است که همچنان درگیر مخالفت‌ ها و جنگ‌ های آرامی است كه پایانی برای آن دیده نمی شود.

به عقیده وی امنیت مساله اول آسیای مركزی است و كوشش ‌های معینی برای حل مسئله افغانستان بدون روسیه در جریان است و این رویکرد اصولاً خطاست.

این در حالی است که کشورهای پیمان امنیت جمعی نیز هفته گذشته با انجام مانورهای مشترک، مرزهای خود با افغانستان را برای جلوگیری از عبور و مرور هراس افگنان، تحکیم کردند.

آسیای میانه،

آشکارا،

ازبکستان،

جنگ،

روسیه،

کریم اف،

مخالفت،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed