پنتاگون اعتراف کرد که با کردهای سوریه و پ.ک.ک ارتباط دارد

2015-02-10T154317Z_1112941420_WASEB2A0Q6701_RTRMADP_3_USA-PENTAGON-CARTERوزیر دفاع آمریکا وجود ارتباط بین حزب اتحادیه دموکرات (PYD) و شبه نظامیان متعلق به این حزب موسوم به کندک های حفاظت خلق (YPG) با حزب کارگران کردستان (PKK) را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از روزنامه حریت، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا طی سخنرانی خود در پنلی که از سوی سنا برگزار شده بود، در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود ارتباط بینPYD و YPG و PKK عنوان کرد: بله!

کارتر ضمن اذعان به وجود ارتباط بین این گروه‌ها تاکید کرد، PKK  از نظر آمریکا و ترکیه یک گروه تروریستی است.

وی با این حال نارضایتی آنکارا را از تجهیز شبه نظامیان کرد در سوریه توسط آمریکا رد کرد.

اما لیندسی گراهام، سناتور آمریکایی درصدد مخالفت با کارتر برآمد و با اشاره به سفر اخیر خود به ترکیه عنوان کرد، آنکارا به هیچ وجه از حمایت آمریکا از یک “گروه تروریستی” راضی نیست.

گراهام در این باره گفت: آنها فکر می‌کنند که حمایت از کردها احمقانه‌ترین ایده جهان است و من هم با آن موافقم.

وی ادامه داد: ما مردم را در داخل سوریه مسلح می‌کنیم. آن هم افرادی که با یک گروه تروریستی همدست هستند، این چیزی است که دولت آنکارا می‌بیند.

در همین حال جان کربی، سخگوی وزارت خارجه آمریکا به سخنان کارتر واکنش نشان داد و اظهار کرد: مواضع آمریکا در قبال پ.ک.ک و PYD تغییری نکرده است.

کربی توضیح داد: من ترجیح می‌دهم بگویم کارتر درباره دیدگاه خود و پنتاگون سخن گفته است. بنابر این هیچ تغییری در مواضع ما ایجاد نشده است. پ ک ک یک گروه تروریستی خارجی است و همان طور که پیشتر هم گفته‌ام که کردهایی که جنگ را به صورت تاثیر گذاری علیه داعش پیش می‌برند گروه تروریستی خارجی محسوب نمی‌شوند.