پاكستان در برابر دو راهي منازعه يمن

۱۹ حمل ۱۳۹۴

پاكستان بر سر دوراهي كمك نظامي به عربستان سعودي براي جنگ با انصارلله در يمن و حفظ روابط سياسي و اقتصادي خوب با ايران قرار گرفته است. راه حل نخست وزير اين كشور دعوت از ايران به همكاري براي پايان دادن به بحران يمن است.

نواز شريف، نخست وزير پاكستان، ديروز سه‌شنبه گفت كه پاكستان و تركيه در جست‌وجوي راهي سياسي براي حل كشمكش يمن بوده‌اند و از ايران نيز دعوت كرده‌اند تا در اين تلاش آن‌ها را همراهي كند .

شريف گفت: «ايران نيز بايد در اين بحث شركت كند و نظر دهد كه آيا سياست آن‌ها را درست مي‌يابد يا نه.» نخست وزير پاكستان اين موضوع را در پارلمان پاكستان مطرح كرد. پارلمان درباره پيوستن اين كشور به ائتلاف نظامي ١٠ كشور به رهبري عربستان سعودي براي مبارزه با انصارلله در يمن بحث مي‌كرد .

خواجه آصف، وزير دفاع پاكستان نيز گفته بود دولت عربستان سعودي از پاكستان خواسته كه با نيروي نظامي، جت‌هاي جنگنده و كشتي‌هاي جنگي به جنگ عليه انصارالله بپيوندد.

بيشتر نمايندگان پارلمان پاكستان ابراز نگراني كرده‌اند كه درگير شدن اين كشور در كشمكش يمن ممكن است به درگيري‌هاي فرقه‌اي درون خود اين كشور دامن بزند. در طول دهه‌هاي گذشته هزاران نفر بر اثر اين درگيري‌ها جان خود را از دست داده‌اند .

جست‌وجوي راه‌حل مسالمت‌آميز براي يمن

شريف گفته است كه با رهبران كشورهاي مالزي و اندونزي تماس خواهد گرفت تا حمايت جهان اسلام را براي پايان دادن به كشمكش يمن به طور مسالمت‌آميز جلب كند. شريف اين هفته از تركيه ديدن كرده بود .

قرار است محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، امروز چهارشنبه به پاكستان سفر كند. پيش‌بيني مي‌شود كه بحث درباره يمن موضوع محوري اين ديدار باشد .

دفاع از تماميت ارضي عربستان

يك وزير دولت پاكستان در مجلس گفته است كه امكان دارد پارلمان پاكستان تصميم به اعزام نيروي نظامي براي دفاع از تماميت ارضي عربستان سعودي بگيرد، اما به طور مستقيم در جنگ يمن شركت نخواهد كرد. اين وزير كه نخواسته نامش فاش شود افزوده كه پاكستان مي‌تواند اين گونه به عربستان كمك كند و “نمي‌خواهد كه مردم كشورش به دليل كشمكشي رنج بكشند كه در جايي كيلومترها دور از آن‌ها اتفاق مي‌افتد “.

اوضاع يمن محور گفت‌وگوهاي ميان رؤساي جمهور ايران و تركيه نيز بوده است. تركيه بر خلاف ايران از مدافعان دولت رئيس جمهور يمن، عبدربه منصور هادي محسوب مي‌شود. رجب طيب اردوغان به دعوت حسن روحاني ديروز سه‌شنبه وارد تهران شد. هر دو رئيس جمهمور اعلام كردند كه خواستار پايان يافتن كشمكش يمن هستند. اردوغان گفت: همه ما بايد بكوشيم به خونريزي و مرگ پايان داده شود.

چالش هاي پيش رو

دولت پاكستان كه در گذشته حمايت هاي مالي خوبي از عربستان دريافت كرده است، خود را به نوعي مقروض به رياض مي داند و شايد مساله يمن فرصت خوبي براي اداي دين باشد؛ اما از طرف ديگر، خود را در مقابل مخالفت هاي جدي افكار عمومي، شخصيت ها، احزاب و سرزنش هاي جهان اسلام مي بيند.

اكنون گمانه زني هاي زيادي در پاكستان درباره اينكه پاسخ نهايي اسلام آباد به درخواست پادشاهي عربستان چه خواهد بود، به راه افتاده است. بعد از انتقادهاي فراوان احزاب و شخصيت ها از دولت نواز شريف مبني بر اينكه چرا دولت بعد از گذشت زمان نسبتا طولاني از مطرح شدن درخواست رياض، آن را با احزاب و پارلمان در ميان نگذاشته و از آنها مشورت نخواسته است، دولت مجبور شد تصميم گيري درباره اين مساله را به پارلمان واگذار كند و مجالس ملي و سناي پاكستان از روز گذشته جلسه مشتركي را با هدف بررسي اعزام نيرو به عربستان و مشاركت در جنگ يمن آغاز كرده اند .

اما برخي گزارش ها حاكي از آن است كه دولت و ارتش به عنوان بازيگران اصلي عرصه تصميم گيري هاي كلان پاكستان، تصميم پنهاني خود را درباره مساله يمن گرفته اند و با توجه به اينكه تعداد قابل توجهي از كرسي هاي پارلمان به حزب حاكم (حزب تشكيل دهند دولت) متعلق است، بنابراين، راي نهايي پارلمان نيز چندان متفاوت از تصميم پنهاني اتخاذ شده از سوي دولت نخواهد بود .

روزنامه اكسپرس تريبيون پاكستان در شماره امروز خود به نقل از برخي منابع آگاه نوشت دولت اسلام آباد تقريبا تصميم نهايي خود را براي برآورده كردن درخواست عربستان براي كمك به اين كشور در حمله نظامي به يمن گرفته است و ظرف يك هفته آينده اين تصميم را عملي خواهد كرد بنابراين طرح مساله يمن در جلسه مشترك مجلس ملي و سناي پاكستان، تنها حفظ ظاهر قضيه است .

افكار عمومی پاكستان وبسياری از شخصيت ها و سياسيون برجسته اين كشور خواستار كناره گيری اسلام آباد از مساله يمن هستند و معتقدند ورود پاكستان به اين عرصه خطرناك، موجب تشديد مشكلات داخلي فراوان اين كشور خواهد شد. ارتش پاكستان بخش عمده اي از نيروهاي خود را درگير مبارزه با تروريسم در اين كشور كرده است و عملا توان شركت در جنگ ديگري را ندارد مگر اينكه از مبارزه با تروريسم در داخل كشور خود صرف نظر كند .

دولت و ارتش پاكستان اخيرا به صراحت و بارها اعلام كرده اند كه خود را متعهد به حمايت و دفاع از تماميت ارضي و حاكميت عربستان مي دانند اما تا كنون درباره دخالت در جنگ ضد يمن اعلام موضوع رسمي نكرده اند. افكار عمومي پاكستان معتقدند اگر دولت و ارتش خود را متعهد به حمايت از عربستان سعودی به عنوان يك كشور مسلمان می دانند، يمن نيز يكی از كشورهای مسلمان جهان اسلام است .

با توجه به اين شرايط اكنون همه در پاكستان منتظرند ببينند چه تصميمي از سوي پارلمان اين كشور درباره مساله يمن گرفته مي شود و مساله مهم تر اينكه اگر پارلمان به احتمال ضعيف تصميمي خلاف ميل دولت بگيرد، آيا دولت اين كشور طبق آنچه پيش از اين اعلام كرده است، به رای نمايندگان پارلمان احترام خواهد گذاشت يا تعهد خود به حمايت از عربستان سعودي را نسبت به تعهد خود به احترام به تصميم پارلمان، ترجيج خواهد داد؟

ایران

پاکستان،

دو راهی،

عربستان،

نظامی،

یمن،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed