واکنش ها نسبت به قتل های زنجیره ای در تخار

۲۷ حمل ۱۳۹۵

1916283_786506838149303_7127613872738449258_nاسترجنرال عطا محمد نور از اعضای برجسته جمعیت اسلامی افغانستان، صلاح الدین ربانی از اعضای دیگر جمعیت و وزیر امور خارجه و داکتر ضیا والی ولایت تخار واکنش تندی نسبت به کشته شدن “عين الدين رستاقى” از اعضای شوراى ولايتى تخار و فرمانده عبدالقهار خرم آبى، فرمانده كندك شاهراه كندز نشان داده اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، عین الدین رستاقی یک عضو شورای ولایتی تخار در یک درگیری مسلحانه توسط یکی از فرماندهان محلی حزب جنبیش با چند تن از محافظانش در این ولایت به قتل رسید و همچنین فرمانده عبدالقهار خرم آبى، فرمانده كندك شاهراه كندز توسط افراد مسلح کشته شد.

در همین حال عطا محمد نور والی بلخ در واکنش به این مسئله تاکید کرده است که هر روز پاره يى از وجود ما را از ما ميگيرند، اما آب از آب تكان نميخورد و اين واژه نا مأنوس “افراد ناشناس” هرگز واضح و مشخص نمي شود.

آقای عطا افزوده است که يك روز رهبر عزيز ما را از ما گرفتند و روز ديگر هم سنگران عزيزم، جنرال سيد خيلى، جنرال داوود و … را و اما امروز باز هم افراد ” ناشناس” يكى از فرزندان صديق اين سرزمين را از ما گرفت.

والی بلخ خاطرنشان کرد که شهادت فرمانده عبدالقهار خرم آبى، فرمانده كندك شاهراه قندوز، بدون شك يكى از برنامه مدون قتل هاى زنجيره يى و سازمان يافته است كه متوليان امور تا امروز عوامل هيچ يك ازين دست قتل ها را شناسايى و مجازات نكرده است.

وی افزود من در حاليكه عوامل شهادت فرمانده قهار را، دسته هاى معين و عناصر خون آشام ميدانم، ضمن همدردى با خانواده آن شهيد و همراهانش، براى بازماندگان ايشان و مردم شريف و سربلند تخار، صبر تمنا دارم.

او تاکید کرد که اينبار بايد حكومت و مراجع امنيتى پاسخ روشن و سريع از عوامل اينگونه قتل ها را به محضر مردم عزيز مان، داشته باشند، در غير آن ادامه اين روند، به نفع حكومت و مردم افغانستان نخواهد بود.

پيام صلاح الدين رباني به مناسبت حوادث اخير در ولايت تخار

در همین صلاح الدین ربانی نیز گفته است که حوادث دو روز اخير در ولايت تخار مايه اندوه و سبب نگراني جدي است.

وی افزود که اتفاقي كه در ولسوالي رستاق ولايت تخار رخ داد، بي نهايت تأسف بار است كه در آن شماري مشمول وكيل عين الدين خان عضو شوراي ولايتي تخار مظلومانه جان باخته و شمار ديگري زخمي شده اند.

همچنان با انداه فراوان فرمانده عبدالقهار خرم آبي يكي از مجاهدان دلير ولسوالي فرخار ولايت تخار كه به عنوان فرمانده پوليس شاهراه قندوز ايفاي وظيفه مي كرد، همراه با شماري از اعضاي خانواده و همكارانش از سوي أفراد مسلح ناشناس به شهادت رسيدند.

آقای ربانی ضمن محكوم كردن اين حوادث دردناك، به شهدا بهشت برين و به زخمي ها شفاي عاجل و به بازماندگان آن ها صبر جميل آرزو کرد.

او گفت ما ضمن اين كه هرگونه توسل به ترور و خشونت را غير انساني مي شماريم، آرزومنديم كه نهاد هاي مربوط دولتي در جهت شناسايي عاملان اينگونه رخداد ها به صورت جدي وارد عمل شوند تا جامعه بيشتر از اين قرباني اينگونه خشونت هاي كور نشود و فضاي برادري، صلح و امنيت در ولايت تخار كه از يك سو يكي از سنگر هاي مستحكم جهاد و مقاومت بوده است، برهم نخورد.

همچنین داكتر ضيأ والي تخار با نشر بیانیه اعلام کرد که با درد و حسرت، از شهادت مظلومانه مرد جسور و همسنگرعزيزم مطلع شدم، انسانهاي ظالم وي را بيرحمانه با تعدادِ از زنان و اطفال بشهادت رساندند.

او گفته است که ما براي شناساي وگرفتاري عاملان، از تمام قوت كارخواهم گرفت و در اين مورد نيز بي تفاوت نخواهم ماند.

والی تخار افزوده است که هيأتي را براي بررسي و تحقيقات به فرخار اعزام كرده كه نتايج بزودي اعلام خواهد شد.

بلخ

تخار

ربانی

عطا محمد

قتل های زنجیره ای

نور


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed